Belföld
Karl Imre ment, Simon Gábor jött…
A híres Hotel Ifjúságot nem pénzbeli apportként vitték be a Panoráma Rt.-be
Az eljáró ügyész 2004. október 15-én készült feljegyzése rögzítette, hogy a cégbírósági iratok ellentétben állnak a Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) képviselője, Takács István és a Demisz Gazdasági Irodája – a KISZ Központi Bizottsága jogutódja – kamarása, Karl Imre nyilatkozatával. A cégiratok szerint ugyanis jelentős vagyonnal rendelkező cégekben alapítóként szerepelt a Demisz, és Karl Imre még 1996-ban is aláírt a Demisz nevében. Ez a feljegyzés azért érdekes, mert a kétezres évek elején a KISZ jogutódjaként emlegetett szervezetet mindenki rég megszűntnek hitte. A törvényességi felügyeletet gyakorló ügyészség azért kereste a Demisz képviselőit, mert az első Orbán-kormány sportminisztere, Deutsch Tamás pert indított a Csillebérci Úttörőtábor visszaszerzéséért. A megszűnést látszott alátámasztani az is, hogy az Országgyűlés 1993-ban a Demisz tagszervezeteinek vagyonelszámolását részben elfogadta, ám a Demisz Gazdasági Irodája már iratokkal sem rendelkezett, „pótolhatatlansági nyilatkozatot” tettek csak a képviselők. A Demisz Gazdasági Irodájának ügyvivője egyébként Varju László, a DK jelenlegi alelnöke volt, míg Karl Imre, a Gyurcsány-kormány későbbi államtitkára kamarási sarzsit viselt.
A Demisz vagyonelszámolását azonban nem hitelesítette az Országgyűlés, mivel azt a szervezet képviselője be sem nyújtotta, és számos (úgy tudjuk tizennyolc) tagszervezetét sem, mivel azok úgy vettek részt az alapításban, hogy soha nem is léteztek. A KISZ-től örökölt vagyon egy részét átadták a Nemzeti Gyermek-és Ifjúsági Közalapítványnak, az eladott KISZ-székházból befolyt pénzt pedig a létező és a fantom tagszervezetek felélték.
Arról viszont mindenki elfeledkezett – míg az össznépi Demisz-keresésben a Fővárosi Cégbíróságnál valaki fel nem neszelt –, hogy volna itt néhány cég is, amelyben a Demisz tulajdonrésszel bírt. Első helyen említsük mindjárt meg a legendás Hotel Ifjúság Szálloda és Étterem Vállalat jogutódját, a Panoráma Szálloda és Vendéglátó Rt.-t, amelyet a privatizációs láz finisében jegyeztek be. A cég képviselőjét úgy hívták, hogy Karl Imre, az alapító pedig a Demisz Gazdasági Irodája volt. Karl Imre mondta az ügyészségen a felügyeleti eljárás keretében, már a Gyurcsány-kormány idején – amelynek ő államtitkára volt –, hogy a „Demisz 1991-ben megszűnt, vagyona nincs”. Nem pénzbeli apportként 276 millió forint értékben vitt be ingatlant a Panoráma Rt.-be az alapító Demisz Gazdasági Iroda.
A cégbíróság azonban a kérelmet elutasította. A Legfelsőbb Bíróság 1995-ös döntése alapján új cégeljárás indult, amelyben módosították az alapító okiratot, így lett a cég neve Panoráma Rt. Karl Imre egészen 1996. januárig az igazgatóság elnöke volt, de a cégbírósági elutasító végzés után távozott posztjáról, vele együtt szintén leköszönt a felügyelőbizottságban Kiss Péter, a későbbi Horn- és a Gyurcsány-kormány minisztere, a Baloldali Ifjúsági Társulat elnöke is.
De nem késett az erősítés: a jelenleg adócsalással vádolt Simon Gábort, az MSZP későbbi elnökhelyettesét még azon a napon, 1996. január 2-án megválasztották a felügyelőbizottságba.
A cégiratok szerint a Demisz Gazdasági Iroda 1998. március 5-ig volt tulajdonosa a Panoráma Rt.-nek, amit aztán megszálltak az offshore-cégek. Ezt követően a KISZ-vagyon egyik ékköve tulajdonilag a Delaware állambeli Wilmingtonba vándorolt.