Belföld
Karácsony árulásai
A harcosan MSZP-ellenes LMP-ből induló ifjú politikus új, nullaszázalékos támogatottságú formációja, a Párbeszéd pártlogója már a szocialisták listáján szerepel
Történelmi lehetőség, hogy az LMP, a Momentum, az Együtt és a Párbeszéd szövetségre lépjen – 2017 júliusában mondta ezt Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, aki akkor már az Együtt és a Párbeszéd közös miniszterelnök-jelöltje is volt. Miután azonban az Új pólus szereplői közül a Momentum és az LMP „nem ismerte fel” a történelmi lehetőséget, „Karácsony pofára ejtette az Együttet, és lepaktált az MSZP-vel” – írta az Index tavaly decemberben, miután Karácsony bejelentette, vállalná az összefogás miniszterelnök-jelöltségét. Csak éppen a Párbeszéden és az MSZP-n kívül senki nem akar közös listát a választáson, pláne nem közös miniszterelnök-jelöltet. Szigetvári Viktor, az Együtt választmányi elnöke Karácsony árulása kapcsán egyenesen úgy fogalmazott, „a langyosokat kiköpi a Jóisten, ez történt Karácsony Gergellyel is”. Az MSZP-hez sodródott politikus párbeszédes miniszterelnök-jelöltsége idején egy kiszivárogtatott hangfelvételen arról beszél, „alapvetően az az érzésem, hogy a f...szért hagytam magam rábeszélni erre miniszterelnök-jelöltségre, sokkal jobb lett volna, ha el sem kezdem”.
Ha Karácsony személye kapcsán valakinek a szélkakas kifejezés jut az eszébe, ne magában keresse a hibát. Karácsony 2017 októberében a Hvg-nek adott interjúban még arról beszélt, a legjobb megoldás az, ha megmarad a demokratikus ellenzék sokszínűsége, de együttműködnek a pártok. „Az ellenzéki szavazók nem azt szeretik, aki megbontja a békét, hanem azt, aki építi” – ezt már Botka László megpuccsolásáról fejtegette Karácsony, amiben állítása szerint ő nem vett részt. Egyébként ő volt az egyetlen ellenzéki politikus, aki tavaly augusztusban elment a szegedi találkozóra, s támogatásáról biztosította az MSZP miniszterelnök-jelöltjét. A szocialista pártnak történő felajánlkozása során viszont már úgy vélekedett, nincs értelme az olyan összefogásnak, amelyben nincs benne Gyurcsány és a DK.
A politikai pályafutását az LMP-ben kezdő Karácsony 2012-ben egy lakossági fórumon még úgy fogalmazott a szocialistákról: „jobban utálom a szocikat, mint a Fideszt”. Azt is mondta, „azért támogattam az együttműködést az Együtt 2014-gyel, hogy ne Bajnai Gordon legyen a miniszterelnök, és kihúzzam a szocik s...éből az összefogást”. Négy évvel ezelőtt, amikor a baloldali összefogás listáján egyszerre bukkant fel Gyurcsány Ferenc és Fodor Gábor neve is a korszakváltást hirdető Együtt–PM-mel, Karácsony azt mondta: „nem tagadom, néhány Unicumot meg kellett innom ma, hogy elviseljem a helyzetet, nem szeretem, hogy így alakult, de ez van”. Tehát az MSZP-ellenes LMP-ből induló Karácsony előbb önmaga elveivel szakítva kiválik az LMP-ből, új, nullaszázalékos támogatottságú formációja, a Párbeszéd pedig már eljutott odáig, hogy az MSZP listáján szerepel a pártlogója.