Belföld

Kancellárok segítő szándékkal

Csak 2018-ban indulnak a nagy kórházfejlesztések

Nagy dilemmát okoz a budai kórházi ellátás átszervezése, mert a kapacitások jelenleg rendkívül széttagoltan működnek – mondta Cserháti Péter miniszteri biztos a fővárosi szuperkórházakkal kapcsolatban. Közölte: vannak olyan elemei a fejlesztésnek, amelyek már jövőre megkezdődhetnek.

Július végéig az összes helyszínt végigjárják a fővárosban, amelyet érint a héten bejelentett egészségügyi ellátásfejlesztés – jelentette ki egy tegnapi háttérbeszélgetésen Cserháti Péter, az új budapesti kórházfejlesztés előkészítéséért felelős miniszteri biztos. Mint mondta, az észak-budai „szuperkórház” helyszíne még kérdéses, azt a közlekedési fejlesztésekhez kötik, de a megfelelő telek megjelölése függ attól is, hogy milyen döntés születik majd a Déli és a Kelenföldi pályaudvar sorsát illetően. Nem külön-külön vágnak majd bele a munkálatokba, hanem „minden fronton egyszerre” indulnak el. A legnagyobb dilemma a budai ellátás átszervezése, mivel rendelkezésre állnak ugyan a kapacitások, ám rendkívül széttagoltan, külön-külön telephelyeken. Három nagy beruházás ütemezési tervét kell elkészíteni jövő év márciusáig, így a tényleges munkálatok vélhetően csak 2018-ban kezdődnek meg, ám 2017 sem telik majd eseménytelenül, hiszen vannak a fejlesztésnek olyan elemei, amelyeket már el lehet indítani már jövőre.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a kórházi kancellári rendszer kialakításával kapcsolatban hangsúlyozta, senki nem akar olyasmit csinálni, ami felbolygatná a kórházak feladatait és veszélyeztetné a betegellátást. A kijelölt vezetők stratégiai döntéseket hoznak majd, és a kisebb, nehezen gazdálkodó kórházaknak is segítséget nyújtanak. Arra, hogy a Magyar Kórházszövetség egyértelmű nemtetszését fejezte ki az új rendszerrel kapcsolatban, úgy reagált, „érthető a kórházi vezetők álláspontja, hiszen jogosítványokat akarnak tőlük elvonni, aminek nyilván ellenállnak”.Kitért arra is, hogy az alapellátásban 2017. január 1-jére dolgozzák ki az újfajta törzskartonozási rendszert, amelyhez a svájci alapellátási modellprogram adatait veszik alapul.


Vastagbélszűrési program indul jövőre

Országszerte elindul jövő év közepén a vastagbélszűrési program, s várhatóan két és fél millió ötven-hetven éves férfit és nőt szólítanak meg – közölte tegnap Kovács Attila helyettes tiszti főorvos. Mint fogalmazott, az államnak régi adóssága a lakosság átszűrése, hiszen az első pilotprogramok már 1997-ben megszülettek. A háziorvosok előzetes toborzása megkezdődött , a praxisoknak már több mint fele jelezte, hogy részt venne a programban. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár kiemelte, évente több mint harmincezren halnak meg valamilyen tumoros betegségben Magyarországon, és minden negyedik ember halálát különböző rákos megbetegedések okozzák. Szerinte a legkevesebbet az intézményrendszer tud tenni az egyén egészségéért, a megelőzés fontosságára azonban mindig érdemes felhívni a figyelmet.