Belföld
Jogsegélyt kért a nyomozóhatóság Simon ügyében
Továbbra is hallgat a volt szocialista elnökhelyettes
Nem felel meg a valóságnak Simon Gábor védőjének nyilatkozata, miszerint ügyében november óta nem történt nyomozati cselekmény – mondta lapunknak a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Nagy Andrea az MSZP korábbi elnökhelyettesének ügye kapcsán úgy fogalmazott, folyamatosak és kiterjedtek a nyomozati cselekmények, többek közt nemzetközi jogsegélykérelem segítségével vizsgálják az S. Gábor külföldi bankszámláin lévő pénzmozgást, és az ügyben igazságügyi-könyvszakértői vizsgálat is folyik. A nyomozás határideje 2015. március 14., ami a jogsegély-kérelmek időigényessége miatt is további hosszabbítással járhat – tette hozzá.
Nagy Andrea lapunk kérdésére – hogy a bíróság „együttműködésre” hivatkozva enyhítette-e Simon Gáborral szemben a kényszerintézkedést házi őrizetről lakhelyelhagyási tilalomra – cáfolta, hogy az adócsalással, költségvetési csalással és öt rendbeli magánokirat-hamisítással gyanúsított volt szocialista politikus „együttműködő” lenne. „Simon Gábort folytatólagosan hétszer hallgattuk ki, érdemi vallomást egyszer sem tett, és a nyomozók kérdéseire sem válaszolt” – közölte a szóvivő. Megjegyezte, hogy a gyanúsítottnak az eljárás során bármikor lehetősége van arra is, hogy maga jelentkezzen vallomástételre, de Simon ezzel sem élt. Simon Gábor esetében az elsőfokú bíróság január 12-én még szükségesnek tartotta a házi őrizet fenntartását, részint a bűnismétlés, részint a szökés, elrejtőzés veszélye miatt, ám a politikus védőjének fellebbezése nyomán a másodfokú bíróság a kényszerintézkedést lakhelyelhagyási tilalomra enyhítette. „A másodfokú bíróság is szükségesnek tartotta Simon Gáborral szemben a kényszerintézkedés fenntartását, úgy ítélte meg, hogy ennek különös okai továbbra is fennállnak, de elegendőnek tartotta az enyhébb fokozatot is” – mondta lapunknak a Fővárosi Törvényszék szóvivője. Póta Péter közölte, a bíróság mostani végzése értelmében Simonnak hetente egyszer jelentkeznie kell a kerületi rendőrkapitányságon, s a fővárost nem hagyhatja el.
Simon ügyvédje, Nagy István tegnap az Origónak arról számolt be, hogy a nyomozás elején a 128 milliós adóhátralékról szóló adóhatósági határozatot védence megfellebbezte, mégis úgy döntött, a pénzt az enyhébb büntetés reményében befizeti. Másodfokon azonban helyt adtak fellebbezésének, az adóhatósági határozatot hatályon kívül helyezték, így az adóhátralék ügyében indult eljárást elölről kell kezdeni.