Belföld

Jobban segítik a gyermeknevelést

Novák Katalin szerint a munkaadónak az a feladata, hogy ne csak az alkalmazottakat lássa, hanem a mögöttük álló családokat is

Erősítené a kormány a társadalom családbarát szemléletét, vagyis szeretnék, hogy Magyarországon „trendi” legyen gyermeket nevelni – erről tegnap Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár beszélt, aki szerint mindezt a Családbarát munkahely pályázathoz hasonló kezdeményezésekkel ösztönöznék.

gyermeknevelés 20150213
Öröm és felelősség (képünk illusztráció) (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Kétszeresére emelte a kormány a Családbarát munkahely pályázat keretösszegét, így az idén ötvenmillió forint áll a nyertesek rendelkezésére. A kiírás szerint olyan kis-, közép- és nagyvállalatok, valamint költségvetési, közigazgatási szervek jelentkezését várják, amelyek vállalják, hogy legalább egy éven át konkrét családbarát programot folytatnak.

Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalomnak a házasság hete alkalmából tartott konferenciáján kiemelte, a kormányzat ezzel is azt szeretné elérni, hogy erősödjön a társadalom családbarát szemlélete, vagyis legyen „trendi” Magyarországon gyermeket nevelni. Az államtitkár rámutatott, szeretnék segíteni a család és a munkahely összeegyeztethetőségét, amiben például a munkaadónak az a feladata, hogy ne csak alkalmazottakat lásson az emberekben, hanem vegye figyelembe a mögöttük álló családot is.

A pályázattal kapcsolatban kifejtette, az egyes munkaadók az idén a tavalyi összeg kétszeresét, hárommillió forintot kaphatnak új programjaikra, és azokhoz önrészt sem kell biztosítaniuk. Elmondta, az Emberi Erőforrá­sok Minisztériumának honlapján március 17-ig lehet jelentkezni.

Az államtitkár felidézte a kormány eddigi, gyermekvállalást ösztönző intézkedéseit, így a már bevezetett gyed extrát, a minden megszületett gyermek után járó „testvérgyed”-et, illetve a munkahelyvédelmi akciótervet is. Novák Katalin szerint azonban ez önmagában nem elég, mivel társadalmi szemléletváltásra van szükség, amit a Családbarát munkahely pályázathoz hasonló kezdeményezésekkel ösztönöznek. Az államtitkár ebben a kormányzat partnerének nevezte a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalmat, amelynek vezetőjével, Székely Andrással később megállapodást írtak alá a kezdeményezés technikai részleteiről.

A rendezvényen Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége is beszédet mondott, s a boldog házasság négy alappillérének a szeretet mellett a bátorságot, az alázatot és a hűséget nevezte. A házasság hete mottójára a megtartó hűségre utalva Böjte Csaba ferences szerzetest idézte, aki szerint ha egy kapcsolat az Isten akarata szerinti szerelemre épül, amely magában foglalja az örök értékek szeretetét, az alkotás, az életadás örömét, a gyermeknevelés felelősségét, akkor azzal le lehet győzni mindazt, ami a hűséget, a kitartást támadja.