Belföld
Jobb eszközök kerülnek a kórházakba
Az ár-érték arány lesz a döntő ezentúl az egészségügyi kellékek kiválasztásánál is a változó közbeszerzési szabályozás nyomán

Annak köszönhetően, hogy a november 1-jétől hatályos új közbeszerzési törvénybe változtatás nélkül beemelték a vonatkozó uniós direktívát – amelynek végrehajtási rendeleteit a napokban fogadja el a kormány – véget vethet az egészségügyben a „könnyen szakadó gumikesztyűk s más, a betegellátásban kevéssé használható, de olcsóbb eszközök beszerzésének – írta beszámolójában a Medicalonline. Az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) szakmai háttérbeszélgetésén elhangzott, a kórházak közbeszerzéseinél a legalacsonyabb ár önmagában már nem lesz szempont, mivel a jövőben nem csak a megvásárolt termékek vagy szolgáltatások árát, hanem „azok minőségét, klinikai eredményességét és egyéb járulékos költségeit” is figyelembe kell majd venniük a kórházaknak.
Az eddigi közbeszerzéseknél az intézmények „könnyű helyzetben voltak”, hiszen mindig a lehető legolcsóbb eszközt kellett megvásárolniuk. A törvény hatálybalépése után azonban ár-érték arányban kell majd gondolkodniuk, vagyis számítani fog például a gumikesztyűk tartóssága vagy a vérvételi rendszerek biztonságossága.
Annak ellenére, hogy bonyolódhatnak a versenykiírások, „javulhat a betegellátás minősége és biztonsága” – összegeztek a szakértők.
Holchacker Péter, az ETOSZ igazgatója a portálnak úgy nyilatkozott, a jövőben át kell gondolni, mi az, amit valóban érdemes beszerezni, mennyi ideig lehet használni, mennyire innovatív, és milyen járulékos költségei vannak. Szerinte eddig is voltak olyan kórházak, amelyek igyekeztek mindezt figyelembe venni, de általában véve ezek a szempontok eddig zömében elsikkadtak. Az egyesület aktívan részt vett a közbeszerzési törvény előkészítésében, s más ágazati szervezetekkel együttműködve igyekszik egy új, a jogszabálynak megfelelő közbeszerzési gyakorlatot kifejleszteni. Emellett – tekintettel az egészségügy speciális jellemzőire –, önálló egészségügyi közbeszerzési szabályozás kidolgozását is ajánlatosnak tartaná. Mindezt az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatójaként pártolta az azóta államtitkárrá előlépett Ónodi-Szűcs Zoltán is, bár korábbi pozíciójában azt is hangsúlyozta: nincs vagy minimális a befolyása a közbeszerzési szabályok kialakítására.