Belföld
Jelentősen nő a hadsereg büdzséje
Az ukrán válság előre hozta a tervezett változtatásokat a magyar honvédség költségvetési előirányzatának emelésénél
Gripenek a levegőben. A pápai NATO-bázisrepülőtér bővítésére húszmilliárd forintot irányoztak elő (Fotó: Hegedüs Róbert)
Szép mondásunk szerint minden rosszban akad valami jó – ezen bölcsesség mentén bátran kijelenhető, kellően jótékony hatást tett az ukrajnai válság a Magyar Honvédség költségvetésére. A fentiek igazolására érdemes felidézni, az Orbán Viktor vezette kabinet még 2012-ben határozatban vállalta, hogy 2016-ig nominálértéken nem csökkenhetnek a honvédelmi kiadások, majd 2016-17 fordulójától indulva a GDP-részarány évi legalább 0,1 százalékpontos növelésével 2022-re elérik a nemzeti össztermék minimum 1,4 százalékát.
Azaz, ha minden a tervek szerint alakul, akkor az első nagyobb „tortaszeletet” 2017. január elsejétől juttatták volna a hadseregnek.
Ám az élet, azaz az ukrajnai válság erősen átrendezte a költségvetési terepet, s a pénzügyi bővítést át kellett ütemeznie, fel kellett gyorsítania a magyar kormánynak. A hatás már a 2015-ös költségvetésen is érződik, hiszen az eredeti, 250 milliárd forintos előirányzathoz képest is súlyos milliárdokkal emelték följebb a plafont.
A többletkiadást egyrészt a pápai NATO-bázisrepülőtér bővítése (20 milliárd), másrészt a katonai életpályamodell (11 milliárd) bevezetésével járó és júliustól esedékes harmincszázalékos, majd utána négy esztendőn át öt-öt százalékot kitevő illetménynövekedés indokolta. (Fontos megjegyezni, hogy 2014-hez képest eleve kilencmilliárd forinttal többet adtak a hadsereg 2015-ös költségvetésére, így azt a növekedést is bele kell számolni a bővülésbe.)
A részleteket kibontva kiderül, a 2016-ra szóló javaslat szerint a tárca csaknem négymilliárd forinttal járulna hozzá a NATO költségvetéséhez, ezen felül a NATO Biztonsági Beruházási Programjára 2,290 milliárd forintot biztosítanak. A NATO- és EU-felajánlás alapján kialakítandó készenléti alegységek alkalmazásának kiadásaira százmilliót terveztek, míg az EU védelmi célú közös finanszírozású alapjaihoz 368 millió forintot teszünk hozzá.
A Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által az Országgyűlésnek benyújtott törvényjavaslat rögzíti, hogy Hende Csaba felhatalmazása biztosítja az államháztartásért felelős miniszter előzetes egyetértésével a biztonsági környezetben bekövetkező változásokhoz és a NATO által megfogalmazott új elvárásokhoz való alkalmazkodást. Emellett lehetőséget teremt a személyi juttatások és azok járulékainak év közbeni növelésére, ami által a honvédelmi tárca biztosítani tudja a nemzetközi missziókban részt vevők devizajuttatásainak fedezetét. Utóbbi rendkívül fontos, hiszen a külszolgálat az egyik legvonzóbb cél a hadseregen belül.
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ, azaz ismertebb nevén a Honvédkórház a működési költségeken felül több mint ötmilliárd forintos támogatáshoz juthat. Mindezen túl a budapesti gyógyintézmény számára 215 millió forintos beruházási forrást is terveztek a költségvetésbe. A HM fenntartásában lévő oktatási intézmény, a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium több mint 272 millió forintos támogatást kap a honvédségi keretből.
A javaslat szerint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat több mint 13,5 milliárd forintos támogatásban részesül. Itt is jelentős növekedésről beszélhetünk, hiszen nekik 2015-re 10,9 milliárd forint van beállítva. A honvédelmi célra feleslegessé vált inkurrenciáinak, azaz a hadfelszereléseknek és a haditechnikai eszközöknek és anyagoknak az értékesítéséből származó bevételt a HM – immár hagyományosan – 2016-ban is a honvédségre fordíthatja. Utóbbi praktikusan annyit tesz, hogy több milliárd extraforint jut a technika modernizációjára, a technikai eszközök fenntartására és javítására, képesség- és hadfelszerelés-fejlesztésre, illetve az értékesítési eljárások során felvetődő kiadások fedezetére.
A honvédelmi tárca fejezetében egyébként az idei évhez hasonlóan jövőre is több mint 31,9 milliárd forintos bevétellel számolnak. A nemzeti és kiemelt ünnepek, egyéb rendezvények, események támogatására 760 millió froint jut. Mindent összevetve jövőre 298 milliárd 557 millió forintos keretet állapítottak meg a hadseregnek – ez az összeg a 2016-ra előre jelzett 35 188 milliárd forintos GDP nagyjából 0,84 százalékának felel meg.