Belföld
Holdudvaruk nyomása alatt a szocialisták
A Fideszt elhagyók mást sem támogatnak, a bizonytalanokhoz csatlakoznak

Szomszéd Orsolya
A baloldali összefogás kudarca arra sarkallta az MSZP-t, hogy a jövőben önállóságát építő stratégiát folytasson. Az MSZP-elnök ugyan deklarálta, nem akarnak többé rossz alkukat kötni, ám az éles választási szituáció, ezúttal Veszprémben, és az ellenzéki holdudvar nyomása többnyire felülírja a különutas stratégiát – értékelte a szocialisták hét végi pártértekezletén elhangzottakat Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet vezető elemzője. Lapunknak nyilatkozva kifejtette, újabb kihívásként számolniuk kell a civilmozgalmakkal, amelyek egyelőre utcai tüntetések formájában formálnak politikai véleményt, rendkívül heterogén képet mutatva, ám nincs kizárva valamely új politikai formáció alakulása sem. Az MSZP ezért igyekszik rácsatlakozni a demonstrációkra, miközben azt hangsúlyozza, csak a szervezett pártok képesek választáson indulni.
A legújabb felmérések kapcsán az elemző rámutatott, a Fidesz–KDNP támogatottságának csökkenése a jobboldali tábort is megosztó internetadó hatására kezdődött, mivel a terv alkalmas volt arra, hogy a politikával nem foglalkozókat is elérje, és széles körben elégedetlenséget keltsen. „A kormányoldal defenzívában van, képtelen irányítani a napirendet, az utóbbi hetek témái mind kedvezőtlenek voltak számára. Átalakult a politikai napirend, amelyet korábban uralt a Fidesz, például a rezsicsökkentéssel. A legutóbbi javaslat (fizetős M0) politikai kockázata abban rejlik, hogy éppen azon Fidesz-szavazók körében válthat ki nemtetszést, akiknél a közelmúlt ügyei hatására sem változott negatív irányba a kormányzó párt megítélése” – magyarázta.
Szomszéd szerint, mivel azonban továbbra sem látszik kormányzati alternatíva, és a Fidesztől elpártolók nem tudnak másik pártot választani maguknak, csak a bizonytalanok táborát erősítik. Ám a vezető pozíció tartása szempontjából a Fidesz törzstáborának megőrzése kulcsfontosságú lenne a Fidesz számára.
Orbán Viktor miniszterelnök kijelentése kapcsán, amely szerint nyugodt és kiszámítható kormányzás következhet, a szakértő úgy vélekedett, a többciklusos kormányzás lehetősége megköveteli a hosszú távú gondolkodást. Mindez persze újabb konfliktusok vállalásával jár, ami korántsem a konszolidáció irányába mutat – hangsúlyozta. Ezzel együtt az utcai demonstrációk nyomás alatt tarthatják a kabinetet, s mivel a társadalmi legitimitás megőrzése a Fidesz erőssége, ennek elvesztése valódi veszélyt jelenthet számára. A Fidesz ugyanakkor, ha kellett, mindig képes volt a korrekcióra. Az elkövetkező időszak tétje, képes-e a kormányzó párt egységet mutatni kifelé.