Belföld
Hatékony jelzőrendszer a gyermekek védelmére
Selmeczi Gabriella: Egyértelműbb a szereplők kötelessége, megszűnt az egymásra mutogatás
A Büntető Törvénykönyv szigorítása már megtörtént, de folyamatosan erősíteni kell a gyermekvédelmi jelzőrendszert annak érdekében, hogy minél korábban fel lehessen ismerni a szexuális bűncselekményeket, a bántalmazást és az elhanyagolást, és minél gyorsabban segítséget kapjon a gyermek, illetve a család – fogalmazott lapunknak Selmeczi Gabriella. A Fidesz országgyűlési képviselője emlékeztetett: 2016 végén felülvizsgálták a gyermekvédelmi jelzőrendszer működését, s ennek több kiskorú elhanyagolásából és bántalmazásából adódó, halálos kimenetelű eset is aktualitást adott. Ilyen volt a halálra éheztetett agárdi kisfiú és gyöngyösi kislány, továbbá annak a pár hónapos kisfiúnak az esete, akit az apja olyan súlyosan bántalmazott, hogy belehalt sérüléseibe.
Selmeczi Gabriella jelentős változásnak nevezte, hogy mostanra a védőnői és a gyermek háziorvosi ellátást már nem lehet visszautasítani. „Ez azért fontos, mert ők azok a szereplők a rendszerben, akik elsőként jelezni tudják, ha a szülők láthatóan elhanyagolják vagy bántalmazzák a gyermeket” – magyarázta. Megemlítette azt is, hogy a gyámhatóság gyors és határozott fellépését segíti az a módosítás, amely szerint a nem kikerülhető meghallgatás érdekében, ha azonnali intézkedés szükséges, ügyészi jóváhagyás nélkül is megkezdhető az elővezetés. „Ezzel lényegesen lerövidült a korábban hosszú bürokratikus eljárás” – tette hozzá. A képviselő kiemelte azt a módosítást is, amelynek értelmében a gyámhatósági eljárás során a testvérek ügyét együtt kell kezelni.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy egyértelműbb lett az egyes szereplők munkaköri kötelessége. „A perek kapcsán azt láttuk, hogy a gyermekvédelmi jelzőrendszer szereplői egymásra mutogattak, vagyis nem volt egyértelmű, hogy kinek, mi lett volna a feladata. Ezért törvényben rögzítettük, hogy a felelős miniszter köteles a honlapján közzé tenni a gyermekvédelmi jelzőrendszer működésének és működtetésének szakmai módszereit – emlékeztetett a politikus.
A Fidesz-KDNP-kormány komoly célkitűzése volt az előző ciklusban a nagy gyermekvédelmi intézmények kiváltása és a gyermekek nevelőszülőknél vagy kisebb gyermekotthonokban való elhelyezése – folytatta Selmeczi Gabriella. „Tény, hogy előbbi intézményekben magas szakmai színvonalú munka folyik, és a dolgozóktól nagyfokú emberi odaadást, rengeteg szeretetet kapnak a gondozottak. Ugyanakkor azt is láttuk, hogy ezekben az intézetekben a legnehezebb kiszűrni a szexuális bántalmazást. Jellemző például az, hogy a nagyobb, de még tizennyolcadik életévüket be nem töltött gyermekek a kisebbeket bántalmazzák – hangsúlyozta a képviselő. Hozzátette, folyamatosan dolgoznak olyan szakemberekkel, akik az ilyen típusú bűncselekmények megelőzésével foglalkoznak.
A képviselő beszélt a már itthon is működő, úgynevezett izlandi modellről. Ennek célja, hogy a szexuálisan zaklatott vagy bántalmazott gyermekeket úgy hallgassák ki, hogy minél kevesebb lelki sérülést szenvedjenek, majd minél gyorsabban segítséget kaphassanak. Ez a kezdeményezés Szombathelyen indult el tavaly novemberben, és a cél, hogy országosan kiterjesszék.