Belföld
Határainkon túl is segítenek az önkéntesek
A migránsellátáshoz nemzetközi támogatást kapnak a karitatív szervezetek

Egyre több önkéntes csatlakozik az itthoni karitatív szervezetekhez, így pedig el tudják látni az elmúlt időszakban megsokszorozódott feladataikat – mutatott rá tegnap Soltész Miklós a Karitatív Tanács keddi ülését követően, ahol a migrációról, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) feladatvállalásáról és a kárpátaljai helyzetről egyeztettek.
Az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár közlése szerint a szervezetek nemzetközi segítséget is kapnak, ám ők maguk is, „sokszor a határon átnyúlva” Horvátországban és Szerbiában is dolgoznak. Beszámolója alapján a HÖOK vezetőivel arról egyeztettek, hogy a leendő nyelvtanárok, nyelvészek, orvostanhallgatók, szociális munkás szakon tanuló diákok is tudnak majd segíteni a tolmácsolásban, illetve a családok, fiatalok ellátásában, ezen kívül a szervezet felajánlotta „egy-egy terület megtisztítását, rendbetételét” is. A Karitatív Tanács egyben azt is kérte a vezetőktől, hogy a szervezeteik munkájába bekapcsolódva, az ő irányításukkal dolgozzanak, hiszen így biztosítható, hogy a fiatalok szakszerűen, rendszeresen és folyamatosan segítsenek.
Az államtitkár szólt arról is, hogy továbbra is nagy figyelmet fordítanak a kárpátaljai, ukrajnai helyzetre: „Nem szabad, hogy a migrációs válság elfedje a határon túli magyaroknak nyújtott segítség szükségességét.” Ennek okán a segélyszervezetek döntöttek arról, hogy újrakezdik, illetve folytatják az élelmiszer- és pénzadományok gyűjtését, továbbá a fűtés- és kazánszerzési támogatást, amelyre „ezen a télen is nagy szükség lesz Kárpátalján”.
Az ülésen részt vettek mások mellett a Katolikus Karitász, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Református Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt képviselői is.
Szintén tegnap az Ökumenikus Segélyszervezet arról tájékoztatott, újabb sátorral, megnövelt készletekkel és megerősített csapattal folytatják a munkát Barcson, mivel az elmúlt egy hétben megtízszereződött a Horvátországból érkező bevándorlók száma. Beszámolójuk szerint a somogyi városban szeptember 20-án kezdték meg a munkát, és míg az első napon száznyolcvankét illegális határátlépő ellátását kellett megoldani, addig az elmúlt napokban csaknem kétezer ember érkezett huszonnégy óra alatt. A segélyszervezet humanitárius szakemberekből, szociális munkásokból, tolmácsokból és önkéntesekből álló csapata váltásokban egész napos ügyeletet lát el. Hozzátették, a kilátásba helyezett határzár miatt készleteik több ivóvizet, gyümölcsöt, olajos halkonzervet és pitát tartalmazó élelmiszercsomagból, illetve speciális gyermekételekből és pelenkából állnak.
Kibővített ítélkezés
Az Országgyűlés döntött arról, hogy az illegális bevándorlással összefüggő büntetőügyeket Szeged mellett Pécsett és Zalaegerszegen is tárgyalhassák a bíróságok. A fideszes Tuzson Bence és Vas Imre erről szóló – sürgős tárgyalásban megvitatott – törvényjavaslatát 136 igen szavazattal, 26 nem ellenében, két tartózkodás mellett fogadta el tegnap a parlament. A törvénymódosítás alapján a határzárral kapcsolatos bűncselekményekben Baranyában és a Barcsi Járásbíróság illetékességi területén a Pécsi Járásbíróság, Zala és Somogy megyében pedig a Zalaegerszegi Járásbíróság jár el. (BR)
Röviden
Szerződéses katonának állnának civilek, a toborzóirodán várják őket
- Kötelező egészségügyi szűrővizsgálatot rendelhetne el az országos tiszti főorvos a menedékkérőknek tömeges bevándorlás okozta vagy más egészségügyi válsághelyzetben, ha a parlament elfogadja az erről szóló kormányzati törvényjavaslatot. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tegnap nyújtotta be az Országgyűlésnek az egészségügyi törvény módosítására tett javaslatát. Általános indoklásában azt írta: Magyarország közegészségügyi-járványügyi helyzete jelenleg stabil, de a tömeges bevándorlás szükségessé tesz olyan intézkedéseket, amelyekkel a kialakult helyzet hatékonyan kezelhető.
- Civil állampolgárok keresték meg a Magyar Honvédség hadkiegészítő parancsnokságait azzal, hogy részt vállalnának a migrációs válság okozta feladatokban és az ideiglenes biztonsági határzár építésében, ezért szívesen jelentkeznének katonai szolgálatra – tudatta a hadkiegészítő parancsnokság a Honvedelem.hu oldalon. Közölték: aki jelentkezne a Magyar Honvédség állományába, szerződéses katonaként vagy önkéntes tartalékosként próbálná ki magát, keresse fel a lakóhelye szerinti katonai toborzó irodát.
- Újabb migránscsoport jött a beremendi határátkelőhöz tegnap délelőtt – közölte az M1. A Horvátország felől tíz busszal érkező illegális bevándorlókat a magyar határőrizeti szervek átvizsgálták, magyar buszokkal a magyarbólyi vasútállomásra viszik, majd onnan utaztatják tovább őket.
- Felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt a Körmendi Járásbíróság egy román állampolgárságú férfit, aki hét szír migránst akart illegálisan Ausztrián keresztül Németországba szállítani.
- Tizenhárom ítéletet hozott tegnap a bíróság határzár tiltott átlépése miatt, s hat vádlottat egy, hetet két évre kiutasított Magyarország területéről. Egy esetben a bíróság a tárgyalás elhalasztásáról döntött. A vádlottak többsége afgán állampolgárságúnak vallotta magát, de van köztük olyan is, aki albán személyi adatokat közölt. Tizenegy ítélet jogerős.
- Tizennyolc migráns bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépésnek bűntette miatt tegnap reggelig – közölte a Csongrád Megyei Főügyészség. A vádirat szerint az illegális bevándorlók többsége Kelebia és Ásotthalom térségében érkezett Magyarország területére.
- Hétfőn 5335 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) tegnap a Police.hu oldalon. Tudatta: száztíz embert a magyar–szerb határszakaszon, 5224-et a magyar–horváton tartóztattak fel. Közokirat-hamisítás miatt hat embert fogtak el, kettő ellen pedig embercsempészés miatt indult büntetőeljárás. Csiszér-Kovács Viktória, az ORFK szóvivője az M1 műsorában ezt azzal egészítette ki: hétfő éjfélig az idén több mint 280 ezren lépték át illegálisan a határt, a határzárral kapcsolatos büntetőeljárások száma hétfőn 256-ra emelkedett