Belföld

Háromezer határvadászt toboroznak

Tuzson álságosnak nevezte a német EP-képviselők támogatásmegvonó ötletét

A kabinet azzal számol, hogy az illegális bevándorlás és a déli határra nehezedő migrációs nyomás tartós lesz, ezért növeli a rendőrség létszámát a határőrizet megerősítése érdekében. A toborzás megszervezése a belügyminiszter feladata.

Tuzson Bence 20160811
Tuzson Bence: Nem kegy az uniós támogatás (Fotó: Varga Imre)

Háromezer fővel növeli a határvadász századok létszámát a kormány – jelentette be Tuzson Bence kormányzati kommunikációs államtitkár a tegnapi kormányülés közben tartott sajtótájékoztatóján. Az államtitkár a távirati iroda tudósítása szerint hozzátette: a toborzás és kiképzés mielőbbi megszervezése a belügyminiszter feladata, ennek részleteiről a jövő héten adnak tájékoztatást. A kormány a lépést azzal indokolja, hogy az illegális bevándorlás és a déli határra nehezedő migrációs nyomás tartós lesz. Tuzson Bence a határőrségre vonatkozó kérdésre elmondta, hogy értékelésük szerint egy szervezetben jobban lehet irányítani a rendőrséget, így a közös irányítás megmarad.

Arra reagálva, hogy német európai parlamenti képviselők az uniós támogatási pénzek megvonását sürgették azoktól a tagországoktól, amelyek szerintük nem tanúsítanak szolidaritást az EU bevándorláspolitikájában, az államtitkár azt felelte: Magyarország határozottan elutasít minden ilyen felvetést, nem lehet összekapcsolni ezeket a kérdéseket. Nem kegy, hogy egy ország milyen támogatásra jogosult, hanem azt meg kell kapnia, mert az unió tagja és tesz ennek érdekében. Példaként a piacok megnyitását hozta, a kezdeményezést pedig álságosnak, negatívnak és károsnak ítélte, hangsúlyozva: az illegális bevándorlást meg kell állítani, és nem lassítani kell vagy „álszolidaritást” vállalni.

Az október 2-i kvótareferendum kampányköltségeit firtató kérdésre azt válaszolta, hogy erre az elszámolási időszak végén lehet pontos választ adni, a tájékoztató kampányra keretszerződés él. Tuzson Bence célként határozta meg, hogy világossá tegyék mindenki számára: ezen a népszavazáson nemet kell mondani Brüsszel javaslataira, és hogy Magyarország nem akarja a kényszerbetelepítést.

A kvótareferendum kapcsán megszólalt az LMP is, bírálva az MSZP-t, amely nem vett részt a levélszavazás kiterjesztését célzó hétfői, ötpárti egyeztetésen. Ferenczi István, az ellenzéki párt közösségi részvételi szakszóvivője elmondta: azért is számítanának a szocialisták részvételére, mert az ellenzék nélkülük nem tud rendkívüli parlamenti ülést összehívni. Az LMP politikusa kijelentette, a szocialista képviselők dönthetnek úgy, hogy nem vesznek részt a parlamenti munkában, de ebben az esetben a fizetésüket sem lenne szabad felvenniük.

A népszavazáshoz kapcsolódó hír, hogy a mintegy nyolcmillió, magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgárnak jövő hétfőig kell kézhez kapnia az értesítést arról, hogy felvették a névjegyzékbe. Akinek van magyarországi lakcíme, de a voksolás napján nem tartózkodik Magyarországon, a több mint száz külképviselet valamelyikén adhatja le szavazatát. Ehhez legkésőbb szeptember 24-én 16 óráig kérheti külképviseleti névjegyzékbe vételét a magyarországi lakóhelye szerinti jegyzőtől.