Belföld
Háromesélyes lett a vörösiszapper
Új eljárást és a felmentő ítélet hatályon kívül helyezését kéri az ügyészség
Felelősök nélkül. Tíz emberéletet is követelt a 2010-es katasztrófa (Fotó: MH)
Bár már június végén megérkezett a Győri Ítélőtáblára a Győri Fellebbviteli Főügyészség fellebbezési indítványa, várhatóan csak augusztus végén, szeptember elején tűzi ki a táblabíróság a másodfokú tárgyalás kezdő időpontját – mondta lapuknak Gaál Marianna sajtótitkár.
A főügyészség az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését, s új elsőfokú eljárás kitűzését kéri – hangsúlyozta megkeresésünkre Horváth Péter helyettes főügyész, amit azzal indokolnak, hogy álláspontjuk szerint a Veszprémi Törvényszék által az elsőfokú eljárásban elkövetett hibák nem orvosolhatók a másodfokú bírósági szakban.
Mindez egyébként nem zárja ki azt, hogy a Győri Ítélőtábla felülbírálja az elsőfokú, valamennyi vádlott, így a Mal Zrt. vezetői esetében is a felmentő ítéletet, s a főügyészségi indítványtól eltérően megállapítsa a terheltek bűnösségét. Ebben az esetben – a két ellentétes ítélet folytán – a Kúria mondhatja ki a végső szót a büntetőperben, ha viszont az elsőfokú ítéletet hagyja helyben a táblabíróság, a vádhatóság számára már csak a rendkívüli perorvoslat lehetősége marad.
Mint azt korábban megírtuk, a Győri Ítélőtábla hatályon kívül helyezte három szakértő kizárását, így a három – a vádat alátámasztó – szakértő és szakvéleményük a fellebbvitel során bizonyítékként felhasználható lesz. Szintén az elsőfokú eljárás részét képezi Pálos László igazságügyi szakértő szakvéleménye, amelyet Pálos az elsőfokú ítéletet követően készített, s amely szerint nem az altalaj megcsúszása, hanem a tározó túltöltése volt a kiváltója a 2010-ben bekövetkezett, tíz emberéletet követelő katasztrófának. Arról, hogy Pálos Lászlót meghallgatják-e a jogorvoslat során, a Győri Ítélőtábla dönt. A Veszprémi Törvényszék elsőfokú ítélete szerint a vádhatóság nem a felelősök ellen emelt vádat, így nem volt kit elítélni.