Belföld

Gyakorlott alakulat építi fel a kerítést

Gyorsan és szakszerűen dolgoznak a szentesi ezrednél – mondta forrásunk

„Ha biztosítják a szükséges anyagokat, akkor katonáink képesek felépíteni a határzárat” – mondta tömören egy, lapunknak név nélkül nyilatkozó honvédségi szakértő.

Forrásunk ugyanakkor aláhúzta, nem szabad illúziókat táplálni, hiszen egy ilyen létesítmény kivitelezése nem két nap. Utalt arra is, a feladat nagyságát könnyen érzékelhetjük, „csak rá kell nézni a térképre, s látható, a rekesztés a mocsaras Hóduna-Hercegszántó körzetéből indul, majd rögvest a pusztára érve és Kelebiánál törve egészen Kübekházáig tartana”. Ha tisztán katonatérképészeti, ha tetszik hadműveleti szemmel nézzük, a zárás igen nehéz a feladat, hiszen ezen a vonalon a két állam között szinte alig akad természetes akadály – fogalmazott informátorunk.

Utalt arra, ha a kormány valóban a katonákra, így az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezredre bízza a munkát, akkor egy kiválóan felkészült, külszolgálatokban edződött csapat lép akcióba. Az alakulat, bár gépparkja nem a legmodernebb, de minden felszereléssel, könnyű- és nehézgépjárművel rendelkezik, jól összeszokott, gyorsan és szakszerűen dolgozik. Forrásunk kérdésünkre tisztázta, a NATO-előírásoknak megfelelő határvédelmi kerítés képzavar, mert a „szabványosnak” titulált kerítésből többféle létezik. Mindig az adott feladat és a helyszínen tapasztalt fizikai körülmények döntik el, melyik verzió a leghatékonyabb a kitűzött cél eléréséhez – húzta alá. Beszélt arról is, korántsem biztos, hogy az kerül a terepre, amit az átlagnéző a televízióban lát. Ez egy négy méter magas, példányonként durván egy méter mélyre lenyomott oszlopsor közé kifeszített erős acéldrót-háló, amelynek teteje NATO szögesdróttal – amely valójában nem is drót – „megkoronázott alkotás”. Hozzátette, ha a politika dönt, a szentesi honvédek végrehajtják a parancsot.