Belföld

Főügyészségen a visszás NBH-örökség

Továbbra sincs gyanúsítottja a Nemzetbiztonsági Hivatal és a Political Capital közötti szerződések miatt indult büntetőeljárásnak

Egyelőre július végi határidővel folyik a nyomozás az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal és a Political Capital között 2010 előtt létrejött, aggályos tanácsadói szerződések ügyében, az eljárást immár a Központi Nyomozó Főügyészség viszi – tudta meg lapunk.

Megérkeztek az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) és a Political Capital (PC) között még 2010 előtt létrejött tanácsadói szerződések miatt indított eljárás iratai a Központi Nyomozó Főügyészségre – tájékoztatta lapunkat Nagy Andrea szóvivő. Megerősítette a Magyar Hírlap által elsőként megírt információt, miszerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya még tavaly december 30-án rendelt el nyomozást, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt. A büntetőügy iratait az idén június 29-én áttették a vádhatósághoz, ahol most kapták kézhez. Gyanúsítotti kihallgatásra eddig nem került sor, a nyomozás határideje 2016. július 30., amely szükség esetén meghosszabbítható – ismertette a szóvivő. Ismeretes, a témáról a tavasszal az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyalt. Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke akkor úgy nyilatkozott, ténymegállapító vizsgálatot folytatnak, így nemcsak azokat az anyagokat tudják megismerni, melyeknek április elején megszüntette a minősítését az NBH jogutódja, azaz az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), hanem egyéb dokumentumokba is be tudnak tekinteni a parlamenti képviselők. A cég mintegy százkilencvenmillió forintért nyújtott szolgáltatásokat a polgári titkosszolgálatnak 2006 és 2009 között. Már a kezdetekben felmerült azonban, hogy a PC az általa vállalt kötelezettségeket hiányosan, a határidő túllépésével teljesíti, legalábbis ezt állapította meg az AH honlapján lévő, a nemzetbiztonsági bizottság által még 2010-ben lezárt vizsgálat eredményét ismertető beszámoló. Balajti László, az NBH volt főigazgatója jelentésében a PC teljesítményéről ez olvasható: a tanácsadói anyagok több politikai jellegű elemet, következtetést tartalmaznak, ami esetlegesen azt a látszatot is keltheti, a hivatal politikai jellegű információk megszerzésére adott megbízást.

„Paradox helyzet az, hogy egy deklaráltan politikamentes szervezet közéleti/belpolitikai tárgyú, a hivatali döntéseket előkészítő tanulmányok elkészítésére ad megbízást, ráadásul egy olyan cégnek, amely közismerten az egyik politikai párthoz köthető”, írták. A jelentés ráadásul a szerződéses kapcsolat értékelésénél megemlíti, a PC által szállított anyagokat csekély mértékben hasznosíthatták, azokból a nemzetbiztonsági hivatal nem sokat tudott felhasználni.