Belföld

Folytatódnak a milliárdos fejlesztések

Modern városok. Nagykanizsával kötött hosszú távú megállapodást a kormány

A helyi gazdaság fejlesztése, a munkahelyteremtés és a polgári berendezkedés lehetőségeinek erősítése – ezeket célozza az a megállapodás, amelyet a Modern városok program keretében írt alá tegnap Orbán Viktor miniszterelnök és Dénes Sándor, Nagykanizsa fideszes polgármestere.

Nagykanizsa 20150624
Távlatos célok. Orbán Viktor és Dénes Sándor (Fotó: MTI - Koszticsák Szilárd)

Hat pontból álló, hosszú távú fejlesztési megállapodást kötött a kormány nevében tegnap Orbán Viktor miniszterelnök Nagykanizsával, illetve Dénes Sándor polgármesterrel. A miniszterelnök az aláírást követő tájékoztatón emlékeztetett, az állam korábban már átvette az önkormányzat többmilliárdos adósságállományát, 2010 és 2014 között 15,6 milliárdnyi fejlesztési forrás érkezett a városba, továbbá 3,2 milliárdból felújították a Dorottya kórházat. Megjegyezte, az előző kormányok idején inkább a bezárás vagy a privatizáció volt a jellemző az egészségügyi intézmények esetében.

A mostani megállapodásban foglalt vállalások jórészt a következő három évre szólnak, mondván, a kormányzás addig a „mi felelősségünk, habár vannak szárnyaló reményeink, amelyek 2018 utánra vonatkoznak”. Orbán Viktor részletezte: ötszáz hektáros, új ipari parkot hoznak létre, az ehhez szükséges területet az állam biztosítja. Ennek kapcsán kitért arra is, fontos, hogy ehhez kutatásra-fejlesztésre is alkalmas létesítmény is kapcsolódhasson. „Ha van tó, lesz bele béka is” – fogalmazott annak kapcsán, hogy ha a lehetőségek adottak, biztosan több vállalkozás tud megtelepülni a városban. A fő cél a polgármester által a legnagyobb helyi problémának nevezett munkanélküliség jelentős csökkentése, hosszú távon pedig – akárcsak országos szinten – a teljes foglalkoztatottság elérése.

Kétszer kétsávossá bővítik az M70-es, rendkívül balesetveszélyes útszakaszt a szlovén határ felé. Elkerülő utat is építenek, összesen hat­mil­liárdból, ám 2018-ig csak az első, 4,5 milliárdba kerülő szakaszt vállalják egyelőre.

Mindezeken túl, leginkább a polgári életminőség erősítését céloznák a háromezer néző befogadására alkalmas, sport- és rendezvénycentrum felhúzása, ilyen létesítmény Orbán szerint minden megyei jogú városba kell legalább egy. Ehhez kapcsolódóan egy ötvenméteres medencével bíró uszodát is kialakítanak. Szóba került egy nemzetközi konferenciaközpont építése, ennek előkészítésére munkacsoport alakul.

Turisztikailag fejlesztenék a Muravidéket, ennek keretében befektetni szándékozó vállalkozások számára írnak ki fejlesztési pályázatot, továbbá százötven kilométeres kerékpárút-hálózatot alakítanak ki. Korszerűsítik a kisvasutat, felújítják a ferences kolostort. A miniszterelnök úgy összegezte, a cél az, hogy vonzó életlehetőséget, huszonegyedik századi életminőséget, a vállalkozóknak decens profitot, továbbá minőségi kulturális életet biztosíthasson a város, amelyet így már nem hagynának el a fiatalok. Szerinte ennek elérésére 2018-ra reális esély van.

Ismeretes, a Modern városok program keretében eddig Sopronban, Egerben, Szolnokon, Zalaegerszegen, Miskolcon, Székesfehérváron és Pécsett járt a miniszterelnök, aki szerint a kormány által meghirdetett kezdeményezés célja, hogy a következő években a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat elsősorban a helyiek döntése alapján osszák szét.


A szerződés főbb elemei

- Ötszáz hektáros ipari park létesítése
- Szélesítik az M70-es autóutat
- Elkerülő út épül 4,5 milliárdból
- Háromezer fős rendezvénycentrum
- Turisztikai fejlesztések a Muravidéken
- Felújítják a kisvasutat
- Százötven kilométeres kerékpárút