Belföld

Folyamatos egészségügyi béremelés

Átlagosan százharmincezer forinttal nőhet havonta a háziorvosi praxisok központi támogatása, hasonlóan a tavalyi juttatáshoz

Olyan mértékű emelést kap az alapellátás, amely már látszani fog a praxisokon – mondta lapunknak Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke, reagálva arra a pénteki bejelentésre, amely szerint tíz- plusz négymilliárd forint többlet jut idén a területre. Ha jövőre, az esetleges újabb emelés előtt előzetesen megegyezés születik a támogatás fejében elvárt többletfeladatokról, az „vállalható kompromisszum”.

egészségügy 20160628
Januártól, visszamenőleges hatállyal érkezik a nagyobb támogatás (képünk illusztráció) (Fotó: Hegedüs Róbert)

Hatalmas eredmény, hogy az alapellátásnak szánt ez évi plusz tízmilliárd forintos támogatáson felül jut további két-két milliárd a védőnőknek és a területi ellátási kötelezettséggel bíró fogorvosoknak – mondta lapunknak Póta György, a Házi Gyermekorvo­sok Országos Egyesületének (HGYE) elnöke. Kiemelte, korábban az volt az elképzelés, hogy az összesen négymilliárdos többletet az alapellátás támogatási keretéből vonják le, s a juttatást többletmunka végzéséhez kötik. A jelenleg tudható bejelentés alapján azonban – folytatta – tíz- plusz négymilliárd forint jut a területre, s ezt egyelőre nem kötik feltételekhez. Ezt ráadásul már hivatalosan is megerősítették az illetékesek.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészség­ügyért felelős államtitkár a múlt hét pénteken jelentette be az idei, négymilliárdos többletet az alapellátásban dolgozó védőnők és fogorvo­sok számára, a háziorvosi praxisoknak pedig összességében tízmilliárd forint pluszforrást biztosít a kormány. A távirati irodának úgy nyilatkozott, az államtitkárság álláspontja korábban az volt, hogy mindenki, aki az alapellátásban dolgozik, kapjon pluszforrást, ezért toldotta meg a kormány a finanszírozást.

Kiemelte, a háziorvosoknak és a házi gyermekorvosoknak praxisonként – hasonlóan a tavalyi juttatáshoz – átlagosan százharmincezer forinttal jut több havonta, míg a védőnők és az iskolai védőnők esetében harminc-harmincötezer, a fogorvosok esetében pedig ötven-ötvenötezer forint havi bevételnövekedést jelent majd az emelés. Hangsúlyozta azt is, a pluszforrás az idén január 1-jétől jár, annak visszamenőleges, egy összegű kifizetését hamarosan megkezdi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.

Póta György lapunknak úgy reagált, amennyiben egy összegben, visszamenőlegesen kapják meg az év elejétől a támogatást, ezért nem is lenne értelme, hogy feltételhez kössék annak folyósítását. Jelezte azt is, ha jövőre, az esetleges újabb emelés előtt előzetesen megegyezés születik a támogatás fejében elvárt többletfeladatokról, az „vállalható kompromisszum”, ám egy, már korábban beígért támogatásért utólagosan pluszmunkát elvárni „nehezen elfogadható döntés lenne”.

Összességében azonban az elnök kijelentette, a korábban kilátásba helyezett hat- plusz négymilliárd­ból tíz- plusz négymilliárd forint lett, ami „egyértelmű megerősítést” jelent, vagyis komoly finanszírozási növekmény, hiszen a 2014 óta folyósított plusztámogatásokkal együtt, körülbelül negyvenszázalékos finanszírozás-emelkedést hoz az alapellátás számára. Póta György szerint ez olyan mértékű növekmény, „amely már mindenképp látszani fog a praxisokon”.