Belföld
Fokozott ellenőrzés Debrecenben
A garázda cselekmények nyomán térfigyelő kamerákkal is ellenőrzik a táborlakókat a túlzsúfolt befogadóállomás környékén
Július 15-én éjfélig Debrecen egész területén fokozott ellenőrzést rendelt el a város rendőrkapitánya. A közleményben az intézkedést azzal indokolták, hogy a cél a „közrend, a közbiztonság fenntartása, a jogellenes cselekmények elkövetésének megelőzése, megakadályozása, az elkövetett szabálysértések, bűncselekmények felderítése”.
Mint részletezték, a rendőrök igazoltathatnak, átvizsgálhatják az emberek ruházatát, járművét, a közbiztonságra veszélyt jelentő eszközöket, anyagokat lefoglalhatják. A rendőrség ugyanakkor mindent megtesz azért, hogy a fokozott ellenőrzés az állampolgárokat ne zavarja, annak célja kizárólag a jogsértő cselekmények megelőzése, illetve megakadályozása. Papp László fideszes polgármester szerint a fokozott szigor összefügg a helyi menekültbefogadó táborban, illetve annak környékén hétfőn történt erőszakos cselekményekkel. Megírtuk, a hivatalos közlés szerint egy vallási összetűzés nyomán kialakult rendbontás során a migránsok kukákat borogattak, autósokat támadtak meg, sőt, az egyik kivonuló rendfenntartót is könnyebben megsebesítették.
A városvezető sajtótájékoztatóján beszámolt arról is, hogy az önkormányzat térfigyelő kamerákat szereltet fel a tábor mentén húzódó Sámsoni úton, egészen a Kassai útig, így a migránsok minden lépését nyomon követhetik a közterületen. Tizenöt szerkezetről van szó, melyekre saját büdzséjéből tizenötmillió forintot áldoz a település.
A polgármester megismételte: a tábornak nincs helye Debrecenben, hiba volt 1995-ben, hogy az akkori MSZP–SZDSZ-es városvezetés hozzájárult a létesítéséhez. Utalt rá, a helyieket nem jellemzi az idegenekkel szembeni ellenérzés, gyűlölködés, a városban több ezer külföldi diák tanul az egyetemen, sokan olyan országokból jöttek, mint a bevándorlók. Nem szeretnék, ha a migránsok kiváltotta lakossági ellenérzés ellenük fordulna. A 823 fős táborban amúgy jelenleg mintegy ezernyolcszázan tartózkodnak – tudatta a távirati iroda.
Pósán László, a térség fideszes parlamenti képviselője megerősítette a hétfőn történtek kapcsán többször is hangoztatott álláspontját, hogy zárttá kellene tenni a tábort. Kifejtette, a szakembereknek meg kellene fontolniuk, hogy ezt a közegészségügyi és a járványügyi kockázat miatt javasolják. Szerinte ugyanis olyan nagy számban érkeznek a migránsok, hogy előzetes egészségügyi szűrésük szinte lehetetlen. Párttársa, Gulyás Gergely korábban rámutatott, a zárttá tétel egyelőre uniós szabályokba ütközik.
Az ugyancsak fideszes Kósa Lajos a TV2 Mokka című műsorában erre is utalhatott, amikor arról beszélt, az Európai Uniónak változtatnia kell „teszetosza, sehová nem vezető, semmilyen” álláspontján menekültügyben. Az egyetlen megoldás az, ha a zöldhatáron, illegálisan érkezőket őrizetbe veszik és menekültkérelmük elbírálásáig nem engedik szabadon őket. „Meg kell védeni a déli határt és a magyar embereket” – szögezte le, ismertetve a Fidesz álláspontját.
Röviden
Csaknem ezer embert fogtak el
- A Tunéziában, Kuvaitban és Franciaországban történt terrorcselekményekről is tájékozódott szerdai zárt ülésén az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága. Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke az ülés után azt hangsúlyozta: a terrorizmust és a bevándorlást továbbra sem szabad összekapcsolni. Ezzel együtt kétségtelen ténynek nevezte azt is, hogy az illegális bevándorlás is egy valós probléma, de nemcsak Magyarország, hanem egész Európa számára. Hozzátette: ezt egyetlen állam sem tudja önállóan megoldani, Európának közösen kell tennie ellene és forrásokat áldozni rá.
- Csongrád megyében 567 határsértőt, köztük 81 gyermeket tartóztattak fel a rendőrök kedden. Embercsempészekkel szemben is intézkedtek: egy olasz rendszámú gépkocsiban tíz, egy kisteherautóban pedig 32 határsértőt találtak.
- Országszerte tiltott határátlépés miatt 961 embert fogtak el a rendőrök kedden, egy esetben közokirat-hamisítás, nyolc gyanúsított ellen pedig embercsempészet büntette miatt indult büntetőeljárás – tudatta az Országos Rendőr-főkapitányság.
- Minősített embercsempészés miatt emelt vádat a Bajai Járási Ügyészség három belgrádi szerb férfi ellen, aki márciusban Csikériánál kilenc migránst csempészett át a szerb-magyar határon, majd gépkocsival a magyar-osztrák határra akarta szállítani őket – írta az Origo. A sikeres embercsempészésért a „felvezető” 300, a „szállító” 350, míg a migránsokat a határon átkísérő vádlott 450 eurót kapott volna.
- Egymillió forint értékű segélyárut adott át az Ökumenikus Segélyszervezet a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatásával a nagyfai ideiglenes befogadó központban. Az akcióról sajtótájékoztatót tart Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója, Lévai Anikó, a segélyszervezet jószolgálati nagykövete és Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök.
- A Jobbik azt követeli, hogy lakott területen ne legyen befogadótábor Magyarországon – jelentette ki Kulcsár Gergely, a párt országgyűlési képviselője tegnap a debreceni migrációstábornál. A hétfői erőszakos cselekményekkel kapcsolatban közölte, hogy „a 150-200 bűnözőt, aki itt randalírozott, azonnali hatállyal utasítsák ki Magyarországról”. A Jobbiknak továbbra is az az álláspontja, hogy az ügyet az ország déli határán felállítandó kerítés nem oldja meg, vissza kell állítani a határőrséget.
- A Magyar Liberális Párt ügyvivője, Bodnár Zoltán szerint a kerítés szükségtelen, indokolatlan és a nemzetközi szerződésbeli kötelezettségekkel nem áll összhangban. Hiába beszél a Orbán Viktor népvándorlásról menekültek és gazdasági bevándorlók helyett, az ide érkezők jelentős része Irakból, Szíriából és Afganisztánból, kifejezetten válságövezetekből jön, politikai menekültként – mondta.
- Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért szóvivője úgy vélekedett, a kerítés elhibázott gondolat, egy túldimenzionált problémára ad nem hatékony választ.
- Hajdu Nóra, az Együtt elnökségi tagja kijelentette, a kerítés felállításával a kormány feláldozta a kétoldalú kapcsolatokat. Nem lehet egyszerre arról beszélni, hogy Szerbia stratégiai partnere Magyarországnak, és közben ilyen döntéseket bejelenteni.