Belföld
Fizetniük kell a sukorói befektetőknek
A bíróság a követelt kötbérnek csak a tizedét tartotta jogos követelésnek
Részítélet - „részösszeggel” (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Részítéletet hozott tegnap a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma a sukorói kaszinókoncesszió ügyében a magyar állam által a befektetők, így a KC Bidding Kft., illetve Ronald S. Lauder ellen indított kártérítési perben. Keresetében az állam több mint kétmilliárd forint kötbér megfizetéséért perelte a King’s City befektetőit, miután a cég nem teljesítette a szerződésben foglalt beszámolási kötelezettségét.
A bíróság tegnap részben helyt adott a keresetnek, és kimondta, hogy a cég szerződést szegett, miután nem tett eleget az említett kötelezettségnek, amelynek keretében a szerződés csaknem egyéves ideje alatt kétszer is tájékoztatnia kellett volna az államot a beruházás aktuális állásáról. Az állam a jogsértés alapján a szerződésben rögzített napi 2,47 millió forint kötbér megfizetését kérte, ám a bíróság ezt az arányt „a szerződésszegés súlyára tekintettel” nem tartotta indokoltnak, így a napi összeget a tizedére csökkentette.
A 2010-ben kötött, csaknem egy évig fennálló szerződés alapján így nyolcvannyolcmillió forint és annak kamatainak megfizetésére kötelezte a befektetőket, akik egyébként nem képviseltették magukat a tárgyaláson. Az állam Laudert kezesként is perelte, ám a törvényszék ennek az indítványnak nem adott helyt, arra hivatkozva, hogy ez korlátozott terjedelmű kezességi nyilatkozat volt, amely csak az alperes által nem vitatott kötelezettségekre terjedt ki.
Bártfai Beatrix, az állam jogi képviselője szerint a lényeg, hogy a bíróság megállapította a szerződésszegést, ugyanakkor a megítélt kötbér mértékét megdöbbentően alacsonynak nevezte egy ilyen horderejű ügyben. Bártfai ennek kapcsán emlékeztetett, a befektetők a washingtoni nemzetközi választott bíróság előtt mintegy százmilliárd forintra perelték a magyar államot a meghiúsult beruházás miatt. Bártfai úgy látja, erre a perre annyi kihatása lehet a mostani ítéletnek, hogy a bíróság szerint a magyar állam álláspontja megalapozott volt a szerződésszegést illetően. Ennek alapján furcsának tartaná, ha a választott bíróság más következtetésre jutna. Az ügyvédnek Lauder készfizető kezességéről is más a véleménye, szerinte felelősség terheli a befektetőt. Mindezek alapján fellebbeznek a határozat ellen.
A bíróság a per másik részét képező, a meghiúsulási kötbér ügyében indult eljárást felfüggesztette.
Közben a sukorói telekcsere-szerződéssel kapcsolatban Bajnai Gordon volt miniszterelnök személyiségi jogi pert nyert a volt elszámoltatási kormánybiztos, Budai Gyula ellen. A jogerős ítélet szerint a kormánybiztos megsértette Bajnai Gordon jó hírnevét és becsületét azzal az állításával, hogy Bajnai és Gyurcsány Ferenc hamisan tanúskodtak a telekcsere ügyében az ügyészségen. A telekcsere ügyében indult büntetőeljárás jelenleg is zajlik a Szolnoki Törvényszéken. Az ügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolja többek között Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. volt vezérigazgatóját és Császy Zsoltot, az MNV volt értékesítési igazgatóját. A vádirat szerint a beruházással összefüggő telekcsere-szerződés teljesülése esetén 1,294 milliárd forint kár érte volna az államot.