Belföld

Értékbecslőkből lettek gyanúsítottak

Már nem nyomoznak a Terézvárosban eladott paloták ügyében az egykori szocialista és szabad demokrata képviselőkkel szemben

Négy értékbecslőt gyanúsított meg a nyomozó hatóság a tíz éve tartó terézvárosi ingatlanügyek kapcsán – tudta meg a Magyar Hírlap. A négy becsüst csaknem kétmilliárd forint értékben gyanúsítják vagyoni hátrány okozásával, amelyet közvetett tettesként követtek el. A korábban közvetlen tettesként meggyanúsított MSZP-s és SZDSZ-es politikusokkal szemben bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást.

A Budapest VI. kerületi, a szocialista–szabad demokrata városvezetés időszakában a kétezres évek közepén eladott önkormányzati ingatlanok ügyében már több mint tíz éve kezdődött meg a nyomozás, amelyből két Andrássy úti ingatlannál történt meg a vádemelés, sőt, ért véget a bizonyítási eljárás. E két ingatlan, az Andrássy út 47. és az Andrássy út 3. alatti palota, amelyek ügyében tizenkét MSZP-s és SZDSZ-es önkormányzati képviselőt vádoltak meg hűtlen kezeléssel – közülük hárman már nincsenek az élők sorában, s úgyszintén elhunyt az Andrássy út 3. alatt lévő Saxlehner-palota egyik vevője, aki koronatanúja lehetett volna a büntetőeljárásnak. E két nagy értékű ingatlan kapcsán az elidegenítésről döntő, hűtlen kezeléssel vádolt képviselők ügyében várhatóan 2016 decemberében hirdet elsőfokú ítéletet a Fővárosi Törvényszék büntetőtanácsa.

További feljelentések alapján tíz további terézvárosi ingatlan ügyében folyik lassan tíz éve a nyomozás, amelyben korábban szintén a VI. kerületi önkormányzat egykori és részben mai balliberális képviselőit gyanúsították meg azzal, hogy áron alul értékesítették az ingatlanokat, s bűnsegédlettel gyanúsítottak meg három korábbi jegyzőt és egy aljegyzőt is. Az érintett politikusokkal, illetve a jegyzőkkel szemben azonban 2012-ben bizonyítottság hiányában megszüntették az eljárást, ám a VI. kerületi, ma már fideszes vezetésű önkormányzat panasza alapján a Fővárosi Főügyészség 2014-ben a nyomozás folytatásáról határozott.

A büntetőügy ezt követően ismét jelentős fordulatot vett, hisz négy új gyanúsítottat hallgattak ki, akik kilétéről annyit lehetett hallani, hogy nem politikusok. Mint a Magyar Hírlap most megtudta, négy ingatlan-értékbecslőt gyanúsítanak az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel, s a gyanú szerint a tíz önkormányzati ingatlan kapcsán készített, valótlan tartalmú értékbecsléssel összesen csaknem 1,9 milliárd forint kárt okoztak a VI. kerületnek. A négy értékbecslőből kettő nő, kettő férfi. Egyiküket, a Dollarland Kft. értékbecslőjét – az Andrássy út 3. és az Andrássy út 47. eladása kapcsán – tanúként hallgatták meg, több más értékbecslése kapcsán viszont azzal gyanúsítják, hogy csaknem egymilliárd forint vagyoni hátrányt jelentett Terézvárosnak az Andrássy út 35., 23., 21. alatti ingatlanok elidegenítése, továbbá a Liszt Ferenc tér 7. alatti épület eladása. A gyanú szerint az értékbecslő a hűtlen kezelést közvetett tettesként követte el, akárcsak a többi értékbecslő – a közvetlen tettesekkel szemben bizonyítottság hiányában megszüntették az eljárást.

Egy másik gyanúsított, az Unihouse Kft. értékbecslője az Andrássy út 45., az Anker köz 1–3. és az Oktogon tér 4. alatti ingatlanok eladásában működött közre, és csaknem kilencszázmillió forint vagyoni hátrányt okozott Terézvárosnak. Az illető férfi történetesen a Terézvárosi Vagyonkezelő Rt. egykori jogi képviselőjének a fia. A vezető jogtanácsosnő egykoron a Hagyó Miklós vezette XII. kerületi MSZP-s alapszervezetben politizált. A másik két értékbecslő az Ingatlanfórum Kft. képviseletében készítette el az értékesítéshez szükséges vagyonfelmérést, ami a nyomozó hatóság szerint szintén megvalósítja a hűtlen kezelés tényállását. Az ügyben még tart a nyomozás a Budapesti Rendőr-főkapitányságon.