Belföld

Elutasítják az esztelen befogadást

Hétértékelő. Boros Bánk: A V4-ek és Magyarország jelentősége megnövekedett

Mind a V4-ek, mind Magyarország jelentősége megnövekedett, hiszen kezdeményezőként tudunk fellépni az unión belül, nem csak a régi tagállamok elképzeléseinek végrehajtójaként – értékelte a múlt heti uniós csúcsot Boros Bánk Levente politológus.

A magyarság szempontjából sikerként lehet elkönyvelni az egy héttel ezelőtti romániai választások eredményét, hiszen a magyar pártok bejutottak a parlamentbe, sőt a várakozásokat meghaladóan szerepeltek – mondta az elmúlt napok eseményeit értékelve Boros Bánk Levente politológus. A Nézőpont Intézet elemzője szerint az ötszázalékos küszöb teljesítése kötelező házi feladat volt, hiszen ezzel a romániai magyarságnak esélye lehet, hogy befolyásolja vagy legalább ellenálljon a magyarellenes kormányzati vagy önkormányzati intézkedéseknek, melyekre az elmúlt években számos példa akadt. Ezért létkérdés volt, hogy a romániai magyarok biztos és arányos képviseletet biztosítsanak maguknak a parlamentben, és beláthatatlan következményekkel járt volna, ha nem sikerül bejutni az országgyűlésbe. Ugyanakkor a siker értékét növeli, hogy a magyar pártok képesek voltak összefogni és együtt indulni a választásokon.

A hét második felében lezajlott uniós csúcs kapcsán az elemző elmondta: nem születtek maghatározó döntések, ahogy Magyarország számára visszafordíthatatlanul hátrányos határozatok sem. Mindez azt jelenti, hogy a tagállamok elodázták a döntést a migránsválság kezeléséről, és úgy tűnik, az eddig a kötelező betelepítési kvótát támogató államok is kezdenek kihátrálni korábbi álláspontjuk mögül. Sőt már azok az elképzelések is kezdenek egyre inkább előtérbe kerülni, amelyeket Orbán Viktor vagy a visegrádi négyek szorgalmaztak hónapokkal ezelőtt, miszerint a problémát helyben, azaz az Európai Unió határain kívül kell megoldani, például az Európán kívül létesítendő migránsgyűjtőpontok létrehozásával.

Ezek a jelek arra utalnak, hogy mind a V4-ek, mind Magyarország jelentősége megnövekedett, hiszen kezdeményezőként tudunk fellépni az unión belül, nem csak a régi, erős tagállamok elképzeléseinek végrehajtójaként. Orbán Viktor úgy ment Brüsszelbe, hogy végső esetben vétót emel egy kvótahatározat ellen, de Boros Bánk szerint beszédes az a fejlemény, hogy erre azért nem volt szükség, mert a közösség domináns államai ezt a helyzetet mindenképpen el akarják kerülni és inkább politikai, konszenzusos megoldást keresnének. Ennek egyik oka, hogy egyre több sebből vérzik az uniós együttműködés.

Talán ennél is fontosabb azonban, hogy a liberális álláspontot képviselő nyugati elit ráébredt, hogy nem tartható tovább az álláspontjuk, mert ha ezt az utat követik, akkor súlyos belpolitikai következményekkel kell számolniuk saját országaikban – hangsúlyozta a Nézőpont Intézet elemzője. Ugyanis a választók, akik egyre elégedetlenebbek kormányaikkal, leválthatják őket pozícióikból. A brüsszeli íróasztalok mögül könnyű a migráció pozitív hatásairól szónokolni, de a probléma rámutatott arra, hogy egyre több nyugati társadalom utasítja el a migránsok korlátok nélküli, esztelen befogadását – fogalmazott a politológus.