Belföld
Elkezdték lefaragni a várólistákat
Kapacitáshiány esetén más ellátókhoz irányítják a betegeket
Életbe lépett június 1-jétől az a kormányrendelet, amely részletesen szabályozza az Egészségügyi Alaphoz tartozó szolgáltatások finanszírozásának módját. A dokumentum a többi között rendelkezik a várólista-csökkentés, az egynapos sebészet és daganatos betegségek esetén kötelező tizennégy napos szabály támogatásáról. Megszabja tehát, hogy milyen adatok alapján határozzák meg a szolgáltatók idei ellátási teljesítményét az egynapos sebészet esetén (azaz a tvk-t, a teljesítmény-volumen-korlátot - a szerk.), illetve azt is, hogyan finanszírozzák az ezen túllépő kezeléseket – írja a Weborvos.
Szintén a kormányrendelet határozza meg a várólista-csökkentésre szánt hatmilliárd forintos keret felhasználását, s ebben az esetben könnyítést jelent, hogy magát az ellátást tvk-mentessé teszik, és az alapdíj száztíz százalékán fizetik ki a beavatkozásokat a várólista-csökkentési programba bevont szolgáltatók számára. Ezen túl szabályozza azt is, hogy milyen mértékben lehet más ellátókhoz irányítani a betegeket például kapacitáshiány miatt.
Ismert, Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár még tavaly decemberben bejelentette, hogy ettől az évtől hatmilliárd forintot szánnak a programra, a cél pedig, hogy az európai sztenderdeknek megfelelő várólisták legyenek Magyarországon. Ennek köszönhetően a kisebb beavatkozásoknál két-három hónap, a nagy műtéteknél – például csípő- és térdprotézis, egyes gerincműtétek – legfeljebb fél év lesz a várakozási idő.
Fontos, hogy a 2015. október végéig erre szánt, de fel nem használt keretet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a következő finanszírozási évben utólagosan visszavonja.
Ugyancsak a hónap elejétől hatályos rendelet rögzíti az úgynevezett tizennégy napos szabály elszámolásának és anyagi biztosításának feltételeit. Ismert, Zombor Gábor korábban bejelentette, hogy a daganatgyanú esetén szakorvos által CT- vagy MR-vizsgálatra utalt betegeknél legfeljebb két héten belül el kell végezni a képalkotó diagnosztikát. A dokumentum szerint erre a „Laboratóriumi ellátás” előirányzat terhére elkülönített többletkeretet kell biztosítani.
Amennyiben a diagnosztika rosszindulatú daganatos megbetegedést igazol, akkor az adott egészségügyi szolgáltató egy kiegészítő vizsgálati kóddal tvk-mentessé teheti azt.
Emelkedő gyógyszertámogatás
Továbbra is szövetségben maradna Zombor Gábor a gyógyszerészekkel, akikkel a partneri együttműködés „sikerre ítéltetett”. Az egészségügyért felelős államtitkár erről tegnap Komáromban, a XII. Országos Patikanap megnyitóján beszélt. Kifejtette, a kisebb patikák támogatására szánt összeg az idén már megközelíti a tízmilliárd forintot. Hozzátette, a 2016-os költségvetésben hétmilliárd forinttal emelik a gyógyszer-támogatási keretet, és ötmilliárddal nő a gyógyászati segédeszközökre fordítható összeg. Később Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara ismertette azokat az allergiás betegségek megelőzésére és a racionális vitaminhasználatra kidolgozott programokat, amelyeket a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézettel kötött megállapodás alapján dolgoztak ki.
Átfogó béremelést sürgetnek
Orbán Viktorhoz fordult a Magyar Orvosi Kamara az egészségügy helyzetével és az ágazatnak jutó jövő évi költségvetéssel kapcsolatban – jelentette be tegnap Éger István, a testület elnöke. Levelében megfogalmazta, hogy az egészségügyre szánt keret nem elegendő, s folytatni kell a béremelést, mert a szakemberhiány és az egyre elmaradó megbecsülés elviselhetetlen mértéket ölt. Hozzátette, nem lehet szó nélkül hagyni azt sem, hogy a szakellátásban dolgozók jövőre semmilyen további béremelést nem kapnak. Éger István szerint ugyan látnak esélyt arra a 2016-os költségvetés alapján, hogy a korábban befagyasztott mozgóbéreket feloldják, ám ez nem tévesztendő össze egy átfogó bérfelzárkóztatási programmal, „ami még csak fel sem sejlik a dokumentumban”.