Belföld
Életszerűbb lesz az egészségügyünk
Január elsejétől a családpolitika erősítésének jegyében változnak a táppénz összegének megállapítására vonatkozó előírások
Január elsejétől ismét változnak a táppénz összegének megállapítására vonatkozó szabályok. Az erről szóló törvény egyszerűsítést tartalmaz, vagyis az adóhatóságtól érkező havi bevallási adatokból számítják ki a továbbiakban az „egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak összegét”. Lapunk a témában megkereste az egészségügyi államtitkárságot, ahol elsőként azt emelték ki, hogy a módosítások nem tartalmaznak szigorításokat, sőt a jövő évi költségvetési javaslatban 5,5 milliárd forinttal nő a táppénzkiadásokra vonatkozó előirányzat (ez 2014-ben hatvanhárommilliárd forintot jelentett, 2015-re pedig 68,5 milliárd forint szerepel a tervek között).
A változtatások három „világos gondolat köré csoportosulnak, s alapvetően mindegyik pozitív” – fogalmazták meg az államtitkárságon. Egyrészt a munkáltató a jövőben egyfelé, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé jelent, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár pedig annak adataiból dolgozik. Ezen túl időben „életszerűbb” jövedelmet számít – a cél, hogy a szülést követően hat hónapig ne álljon be a jövedelmi helyzetben változás. Harmadrészt pedig, mivel eddig sokszor kimaradtak vagy rosszabb elbírálás alá estek az esetleges prémiumok vagy pótlékok, a „nem rendszeres jövedelmek súlya megegyezik majd a rendszeres jövedelmekével”.
Úgy tájékoztattak, a január 1-jétől hatályba lépő változásoknak köszönhetően a szabályok jobban igazodnak az eredeti elképzeléshez, miszerint, ha a gyermek betegsége alatt a kereső családtag nem tudja ellátni a munkáját, az emiatt kieső jövedelem egy részét táppénzzel pótolja az egészségbiztosítási rendszer.
A jogszabály-módosítások a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet tevékenységét is érintik, vagyis az intézmény jogutódja az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) lesz. Az államtitkárság válasza szerint ez annyit tesz, hogy a központ az „állami egészségügyi szolgáltatókat és az ellátáshoz használt állami vagyon kezelését illetően” rendelkezik majd mint fenntartó és tulajdonosi joggyakorló. Hozzátették, az ÁEEK várhatóan jövő tavasszal kezdi meg működését.
Ide tartozik a szakmai kamarákat érintő változás is: a három szervezet jövőre tartja négyévente esedékes választásait és tisztújításait. A törvényjavaslat a szavazás szabályainak pontosításával „segíti azok érvényes és eredményes lefolytatását, biztosítva ezzel a kamarák folyamatos működőképességét”. Kiemelték, a módosításokat a szervezetek kérésére és velük egyeztetve dolgozták ki.