Belföld

Egyensúly a család és a munka között

Bagdi Árpád Gyula: Bíróságunkon lehetőséget adunk a részmunkaidős foglalkoztatásra,a gyermeket nevelőket előnyben részesítjük a fizetett szabadságok kiadásánál

A tavalyi évhez hasonlóan a Gyulai Törvényszék idén is elnyerte az Emmi Családbarát Munkahely címét. A díjat a múlt héten átvevő Bagdi Árpád Gyula, a törvényszék elnöke lapunknak elmondta: elsősorban munkaszervezéssel és a szervezeti kultúra átalakításával sikerült elérni ezt az elismerést.

Bagdi Árpád Gyula 20181019
„A családbarát munkahely megteremtése elsődlegesen nem pénz kérdése” (Fotó: MH)

– Miért fontos, hogy egy bíróság családbarát legyen?

– A család és munka közötti egyensúly megteremtése alapvető fontosságú, akár az állami, akár a magánszférát nézzük. A család és a munka kölcsönhatásban vannak egymással és meggyőződésem szerint ahhoz, hogy jól működjenek, mindkét oldalon kölcsönös kompromisszumokra van szükség. Bíróságunkon magas a gyermeket nevelő munkavállalók aránya, így nekünk mindent meg kell tennünk, hogy minél inkább összeegyeztethető legyen ez a két terület. Ehhez kell elsősorban egy megfelelő vezetői elköteleződés.

– Milyen konkrét eszközökkel valósítják ezt meg a gyakorlatban?

– Átformáltuk a munkahelyi szervezeti kultúrát, a munkaszervezést, és megvizsgáltuk, hogy mely területeken van mozgásterünk. Így például más munkahelyeken általános tapasztalat, hogy a gyesen lévő munkavállalókkal megszakad a munkahely kapcsolata. Mi azonban aktív kapcsolatot ápolunk az igazságügyi alkalmazottakkal és bírókkal, szoros interakcióra törekszünk az otthon lévő szülőkkel, képzésekre, programokra invitáljuk őket. A munkába való végleges visszatérésük előtt pedig széles körben lehetőséget biztosítunk számukra a részmunkaidős foglalkoztatásra. A 14 év alatti gyermekeket nevelő tisztviselőket és bírókat pedig előnyben részesítjük a fizetett szabadságok kiadásánál. A fentieken túl családi napokat, gyermekprogramokat szervezünk. Szeretném hangsúlyozni, hogy egy családbarát munkahely megteremtése nem elsődlegesen pénz kérdése, hanem olyan operatív megoldások alkalmazását jelenti, amelynek köszönhetően a dolgozók hosszú távon megtalálják az egyensúlyt a magánélet és a munkavégzés között. Mi nem is anyagi támogatást szerettünk volna szerezni az Emmi pályázatán, hanem a szervezeti kultúránkat és a belső szabályzatainkat, intézkedéseinket mutattuk be a pályázat keretében, és ezt ítélték elismerésre méltónak.

– Milyen előnyökkel jár a másik oldalnak, azaz a munkaadónak, ha családbaráttá alakítja a munkahelyet?

– A kiegyensúlyozott dolgozók bizonyítottan hatékonyabban tudják ellátni munkájukat, ez pedig a szervezet érdekeit szolgálja. Amikor megkérdezzük a hozzánk jelentkezőket, mi motiválta őket abban, hogy bíróságunkra jelentkeztek, sokan azt válaszolják: hallották, hogy a Gyulai Törvényszék egy családbarát munkahely.