Belföld
Egyedül a magyar modell működik
Az uniónak villámgyorsan megoldást kellene találnia a válságra, mert egyre mélyebb lesz a káosz a külügyminiszter szerint

Szerbiából többen akarnak átmenni Horvátországba, mint ahányan onnan átmehetnek Szlovéniába, és ahányan aztán átmehetnek Ausztriába – magyarázta, a távirati iroda jelentése szerint hangsúlyozva azt, hogy a probléma csak növekedni fog.
A magyar modell láthatóan működik. Magyarország – egyedüliként – minden schengeni és dublini szabályt betart, „csak mi felelünk meg hiánytalanul az Európai Tanács követelményének, hogy minden közös európai szabályhoz tartani kell magunkat” – fogalmazott a hazai diplomácia vezetője.
A külügyminiszter beszélt arról is, hogy most már az osztrákok is a kerítésépítést, a schengeni és dublini szabályoknak megfelelést dicsérik és elismerik. „Milyen hosszú utat tettünk meg azóta, hogy az osztrák kancellár a legsötétebb európai diktatúrákhoz hasonlított minket” – jegyezte meg. Hozzátette: a románok is egyre békülékenyebb hangot ütnek meg, és a szlovénok is elismerően beszélnek a magyar modellről. Szijjártó Péter szerint ezért, ha Európa egy működő modellt akar életre hívni, a magyart kellene alapul vennie. Megjegyezte: vasárnap, az uniós vezetők értekezletén a valódi cselekedetek irányába kellene elmenni, és nem kellene hagyni, hogy az európai integráción mély sebek keletkezzenek a válság miatt.
Végső eset lehet a román határ lezárása
Pragmatikus együttműködéssel kell a kölcsönös bizalom légkörét megteremteni a magyar–román kapcsolatokban is, úgy, ahogy az Szlovákia esetében történt – hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a román Digi24 hírtelevíziónak adott interjúban. Úgy vélte, az utóbbi időben a bevándorlási üggyel kapcsolatban elfogadhatatlan kritikák érték Magyarországot a román miniszterelnök részéről, amire megfelelő hangnemben kellett reagálni. A határzárról elmondta, a román–magyar szakaszon csak előkészítő földmunkák zajlanak. Megerősítette, hazánk csak akkor fog a zöldhatár lezárását biztosító, az illegális határátlépéseket megakadályozó kerítést építeni, ha erre feltétlenül szükség lesz. (LMA)
„A külső határokon kell dönteni a menekültekről”
5 perces interjú: Bakondi György, miniszterelnöki főtanácsadó
– Immár kijelenthető, bejött a kerítés?
– Ez így önmagában nem igaz, hiszen mi nemcsak zárat építettünk, hanem megteremtettük a többvonalas határőrizet új jogi formáit is. Az intézkedéseinket együtt, közösen kell tekinteni és értékelni – így viszont mondhatjuk bátran, sikerrel dolgoztunk, hiszen az illegális migrációt elfordítottuk az országtól.
– Ön is úgy véli, hogy egyre többen másolják a magyar modellt?
– Pár hónapja még Európa fekete bárányának kiáltottak ki bennünket, ma pedig valóban azt látjuk, hogy egyre népszerűbbek a megoldásaink. Bécsben felelős politikusok a minap még fasisztának titulálták a módszereinket, ma száznyolcvan fokos fordulattal arra készülnek, hogy ők is ugyanúgy lezárják déli végeiket, mint azt tettük mi. Látni kell, a nyitott határokra telepített szabályos áteresztő pontok mit sem érnek, mert azokat a migránsok megkerülik. A kerítés egyébként nem ismeretlen fogalom és technika, gondoljunk például az Amerikai Egyesült Államok és Mexikó közötti, a franciaországi Calais-nál látható, a spanyol, a görög vagy a bolgár példákra.
– Mi történik, ha a migránsok hirtelen Románia felől kezdenek beáramlani hazánkba?
– Ne szaladjunk előre ennyire az időben, hiszen ma szinte minden attól függ, hogy a német kabinet mit lép. Beindulhat például a tömeges kiutasítás, de felállhat egy német határzár is. Utóbbi hatásai például biztos azonnal továbbgyűrűznek kelet és dél felé. A magyar kormány legutóbb előterjesztett hatpontos javaslatából sajnos a legfontosabbat, a török és görög határok lezárását nem hagyta jóvá Brüsszel – mi pedig továbbra is azt mondjuk, ott, az EU külső határainál kell eldönteni, ki a valódi és ki a gazdasági menekült.
– Mit keresnek szlovák, cseh és lengyel rendőrök déli határainknál?
– A visegrádi négyek hazánk megsegítésével ékes és éles példát mutattak az uniónak, hogy szép, de üres szavak helyett határozott cselekedetekre van szükség. Eddig a szlovák rendőri egységek futottak be, de hamarosan aláírjuk Prágával és Varsóval a szükséges szerződéseket, így onnét is jönnek majd erők.
– Ez mikorra várható?
– A cseh rendőrök várhatóan e héten, a lengyelek a jövő héten érkezhetnek. A szlovák kollégák között sok a magyar, így náluk nincs semmiféle probléma, de a kommunikáció fő nyelve természetesen az angol. A négy ország erői az elmúlt évtizedekben sokszor szolgáltak együtt a külföldi missziókban, így tudják, hogy bizton számíthatnak a másikra. (LMA)
Röviden
Két hónapos késésben az Európai Unió
- Huszonkilenc illegális bevándorlóval szemben intézkedtek pénteken a rendőrök – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szombaton.
- A rendőrök 35 ember fogtak el szombaton tiltott határátlépés miatt – jelentette az ORFK. A vasárnapi összesítés szerint ebben az évben, október 24-ig a schengeni külső határokon 390 861 bevándorlóval szemben léptek fel. Szeptember 15. óta 849 bevándorló ellen indítottak büntetőeljárást.
- Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint a legnagyobb veszélyt az jelenti az Európai Unióra nézve a kialakult migrációs helyzetben, ha nincs közös program, cselekvés. A jogász az M1-n azt mondta, ennek hiányában felerősödhet a „külön könnyebb” érzése, ezért is lenne fontos együtt lépni. Hozzáfűzte, hogy az unió a nyáron két hónapot elveszített azzal, hogy leállt az ügymenet.
- A Demokratikus Koalíció úgy látja, az Európai Unió menekültek elosztására vonatkozó javaslatának elutasítása súlyosbítja a menekültválságot.
- Az Együtt – a Korszakváltók Pártja szerint a vasárnapi európai uniós csúcstalálkozó az utolsó lehetőség Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy bebizonyítsa, európai keretek között akarja rendezni a menekültválságot.