Belföld

Egy új Marshall-terv is segítené az Európára zúduló migrációs hullám megfékezését

Bajor megerősítés: minden tagországnak joga van óvni a saját biztonságát

Meg kell védeni Európa külső határait azoktól, akik illegálisan próbálják átlépni azokat, és be kell tartani az unió előírásait – erősítette meg Gulyás Gergely parlamenti alelnök, aki Tobias Zech bajor politikussal egyeztetett a migrációról.

Gulyas-Gergely
Egyetértettek abban, hogy a népvándorlást meg kell állítani. Tobias Zech és Gulyás Gergely (Fotó: Varga Imre)

Hazánkban tett látogatásán Balog Zoltán emberierőforrás-miniszerrel és Németh Zsolttal, a parlament külügyi bizottságának elnökével is egyeztetett Tobias Zech, a bajor konzervatív CSU parlamenti képviselője, az Euró­pa Tanács tagja, aki tegnap Gulyás Gergellyel, az Országgyűlés fideszes alelnökével is találkozott Budapesten. A téma a migrációs helyzet volt.

Közös sajtótájékoztatójukon Gulyás elmondta, meg kell védeni Európa külső határait azoktól, akik illegálisan próbálják átlépni azt, és be kell tartani az unió előírásait. Szerinte ebben teljes mértékben egyetértettek bajor kollégájával. Hangsúlyozta, hazánknak is szolidárisnak kell lennie Bajorországgal, ahová naponta tízezerszám érkeznek bevándorlók.

Értelmezése szerint az unió vezetőinek feladata, hogy világos és egyértelmű jelzést küldjenek a népvándorlás megállításának szükségességéről. A külső határok védelme nélkül ugyanis ennek az ügynek nem lesz megoldása, s így újabb százezrek vagy milliók indulhatnak útra.

Miközben eleget kell tenni a nemzetközi jog által meghatározott humanitárius kötelezettségeknek, világossá kell tenni: a menekültstátus értelme, hogy aki a saját hazájában üldözött, a környező országok valamelyikében kapjon menedékjogot. Ez pedig Szíria esetében Törökország, ezért az Európai Uniónak is jelentős anyagi segítséget kell adnia Törökországnak, erre Magyarország is készen áll.

„A schengeni egyezmény ellenére is van lehetőség átmeneti határellenőrzés bevezetésére, mi minden ilyen német döntéssel kapcsolatban eddig is a szolidaritásunkat fejeztük ki” – magyarázta Gulyás, utalva a horvát–magyar határon kialakult helyzetre is. Megjegyezte, az európai népek sokszínűsége érték, de Európa keresztény gyökereit is meg kell őrizni.

Szintén a közös fellépést sürgeti Tobias Zech, aki köszönetet mondott Magyarországnak, amiért időben megtette a megfelelő lépéseket a schengeni határ védelmére. A politikus abban is egyetértett Gulyással, illetve a magyar kormánnyal, hogy a migránsoknak elsősorban a környező országokban kell menedéket találniuk. A Nyugat-Balkánról érkezőkről azt mondta, ők elsősorban gazdasági okokból indulnak el, problémájukat az európai országokban nem tudják megoldani, ezért saját országukban kell segíteni őket, akár egy „új Marshall-terv” segítségével. Szerinte amúgy már a német közhangulatban is változást eredményezett az, hogy naponta tízezrek érkeznek országába.

Zech szólt arról is, Görögország és Olaszország már a teljesítőképessége határára ért, ezért szükség van arra, hogy akár a Frontex, akár például német szövetségi rendőrök vonuljanak fel a külső határok védelmére. A magyarországi kerítésről azt mondta: amíg Európa nem tudja hatékonyan megvédeni külső határait, minden országnak joga van saját biztonságát óvni. Magyarország helyesen cselekszik. Aláhúzta, a megfelelő okmányok nélkül érkezőket kitoloncolják Németországból.


Négyszáz bevándorló kapott oltalmat

A menedékjogot kérelmezők zöme még a döntés előtt elhagyja az ország területét – mondta a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) általános főigazgató-helyettese az M1 reggeli műsorában, hozzátéve: emiatt több mint 86 ezer ügyben megszüntette az eljárást a menekültügyi hatóság. Kiss Attila beszámolója szerint érdemi döntés mintegy 2800 esetben született. Ezek közül 2400 ügyben elutasították a menedékjogi kérelmet, és mindössze négyszázban hozott valamilyen nemzetközi védelemmel kapcsolatos döntést a hatóság. Kitért arra is, hogy 559-en vannak befogadó intézményekben. A határzárral kapcsolatos bűncselekmény elkövetése miatt szerdán egy embert helyeztek idegenrendészeti őrizetbe a hatóságok – tette hozzá. Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője elmondta:
az év eleje óta már több mint 330 ezer illegális bevándorló érkezett az országba. Szerdán a magyar–szerb határszakaszon hetvennégy, a magyar-horvát határszakaszon 6022 ember ellen intézkedtek a rendőrök illegális határátlépés miatt. (GJJ)


Röviden
Hazatérhetett a határsértő vonat

- Áthaladt Horvátországba tegnap az a vonat, amely szeptember 18-án engedély nélkül érkezett Magyarországra – tudatta a Kormányzati Információs Központ az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő október 7-i tárgyalásán került szóba annak a horvát különvonatnak az ügye, amely szeptember 18-án – előzetes bejelentés, engedély és vonatszám nélkül – 36 horvát rendőrrel és 1059 migránssal érkezett a magyarbólyi vasútállomásra. A horvát elnök kérésére a kormány úgy döntött, hogy a szerelvény a vasútbiztonsági vizsgálatok végeztével visszatérhet Horvátországba.

- Ausztria átadná a magyar hatóságoknak az A4-es autópályán történt, hetvenegy migráns halálával járó augusztusi tragédiát vizsgáló eljárás lefolytatását, ezért kérelemmel fordulnak a magyarországi illetékesekhez – közölte tegnap a kismartoni (Eisenstadt) ügyészség. Az áldozatok – ötvenkilenc férfi, nyolc nő és négy gyermek –, már a magyarországi útszakaszon megfulladtak. Az ügyben eddig hat embert vettek őrizetbe.

- Gyorsított eljárásban jogerősen másfél év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte és két évre kiutasította Magyarországról a bíróság azt a szír állampolgárságú migráns férfit, aki mellkason rúgott egy intézkedő rendőrt. A vád szerint a férfi kedden érkezett Szombathelyre a bevándorlókat szállító vonattal, amelyről több társával együtt leszállt, és futni kezdett. A rendőrök utolérték és a várakozó vonatszerelvényhez kísérték. A vádlott fellépett a vonat lépcsőjére, hirtelen megfordult és mellkason rúgta a vele szemben álló rendőrt.

- Többéves fegyházbüntetésre ítélték Lentiben azt a hat pakisztáni, indiai és afgán embercsempészt, akik bűnszervezetben szállítottak Magyarországról Olaszországba illegális bevándorlókat. Két elkövető több évvel ezelőtt menedékjogot kapott Magyarországon. Az ítélet nem jogerős, mert a vádlottak és a védők fellebbezést nyújtottak be, de a bíróság fenntartotta az érintettek előzetes letartóztatását – ismertette tegnap az ítéletet a Zalaegerszegi Törvényszék szóvivője.

- Három embercsempész elfogásáról adott hírt tegnap Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság. Egy bolgár férfi szerdán éjszaka jelentkezett belépésre a röszkei átkelőnél, kisteherautójában öt illegális bevándorlót találtak. A járőrök csütörtök hajnalban a Mórahalom és Röszke közötti úton észrevették, hogy egy török állampolgár által vezetett osztrák rendszámú taxiba hat határsértő pakolja be a csomagjait. Az 55-ös úton tegnap egy pakisztáni állampolgár vezette hétszemélyes autóban tizenkét migránst fedeztek fel. A rendőrség a sofőröket őrizetbe vette.

- Többrendbeli, felfegyverkezve elkövetett rablás miatt vádat emelt a Győri Járási Ügyészség egy negyvenéves férfi ellen, aki idén nyáron ismeretlen társával kirabolt négy afgán migránst és négyszázezer forintot zsákmányoltak tőlük. A férfi jelenleg előzetes letartóztatásban van.