Belföld

Egészségügy: megkezdődött a béremelés

Biztosította a Fidesz a dolgozókat arról, hogy folytatódik munkakörülményeik javítása, anyagi és erkölcsi megbecsülésük erősítése

Megjelent tegnap az egészségügyi felsőfokú szakképzésről szóló kormányrendelet, amelynek része a rezidensek, illetve a frissen végzett szakorvosok támogatási programja.

szakorvosok 20150702
Támogatási program indul a fiatal szakorvosok számára (képünk illusztráció) (Fotó: Varga Imre)

Ezzel együtt július 1-jével életbe lépett az orvosok és szakdolgozók mozgóbéremelése is, amelyet az alapbérbe építve folyósítanak. Erre a célra az idén öt-, jövőre pedig már tizenhárommilliárd forintot költ az állam. Az ez évi fedezetet az Egészségbiztosítási Alap céltartalékából biztosítják.

Ismeretes, Zombor Gábor egészségügyi államtitkár a múlt héten bejelentette, hogy ettől a hónaptól központosítják a rezidensképzést, s jövőre nettó kétszázhetvenezer forint lehet a szakorvosi minimálbér. Kifejtette azt is, hogy a rezidensek felmenőrendszerben nem egy-egy konkrét kórházzal, hanem már az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENKK) szerződnek majd, illetményüket a központi költségvetésből finanszírozzák. A tegnap megjelent kormányrendelet alapján egyébként a képzésben részt vevőket úgynevezett tutorok felügyelik majd, akik egyszerre legfeljebb három jelöltet vállalhatnak, javadalmazásuk pedig rezidensenként havi ötvenezer forint lesz.

A közzétett dokumentummal létrehozott támogatási program a miniszter által meghatározott speciális szakterületeken, valamint a hiányszakmákban elhelyezkedő rezidenseket segíti a szakképzési idő hátralévő részében. Ennek megfelelően a fiatal, már végzett szakorvosok támogatási programjában azok vehetnek részt, akiket a képzés lezárultát követően alkalmazásba vesznek valamely egészségügyi szolgáltatónál. Azoknak, akik idén augusztus 31-ét követően első szakvizsgájukat letették, vagy igényelték a rezidenseknek szóló ösztöndíjat, és szintén augusztus 31-ig meg is szerezték végzettségüket, öt éven át havonta bruttó százötvenegyezer forintos plusztámogatás jut. Szintén tegnap a Semmelweis-nap alkalmából a Fidesz közleményt adott ki, amelyben megerősítette, egyben üdvözölte, hogy folytatódik a béremelés az egészségügyben. A kormánypárt a kommünikében köszönetet mondott a dolgozók áldozatos munkájáért is, s biztosította őket arról, mindent megtesznek azért, hogy munkakörülményeik, anyagi és erkölcsi megbecsülésük érezhetően tovább javuljon.


Egymással is vitáznak a demonstrálók

Demonstrációt tartott tegnap a fővárosban az Őszintén az Egészségügyért Akciószövetség, arra biztatva az ágazatban dolgozókat, hogy mondják fel önkéntes túlmunkaszerződéseiket. A szövetség tagja a Magyar Rezidensszövetség is, ők elsősorban a biztonságos betegellátásért tüntettek. A rendezvényen több ezren vettek részt. Szintén szerdán a parlament előtt tartotta ünnepi nagygyűlését a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is, amely – egy interneten kialakult ellentét miatt – jelezte, nem tüntet közösen az akciószövetséggel. Ide tartozik még, hogy a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete saját honlapján „okafogyottnak minősítette” a demonstrációt.