Belföld

Digitalizálják a hadifoglyok adatbázisát

Hosszú ideje tartó, fáradságos munka gyümölcse kezd beérni, talán így foglalható össze a legjobban a szovjet hadifogságba került magyar katonák utáni kutatás jelenlegi állása. Egy tegnapi bejelentés szerint eddig csaknem négyszázhúszezer honfitársunk adata került elő Oroszországban.

Mintegy négyszázhúszezer, a második világháború alatt szovjet hadifogságba került magyar katona adatait találták meg magyar kutatók Oroszországban – jelentette be tegnap Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Budapesten. A Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévének szervezésével, lebonyolításával foglalkozó Gulág Emlékbizottság ülése után azt mondta, a dokumentumok digitalizálását a szervezet költségvetéséből finanszírozzák majd. A fő cél, hogy az adatok könnyedén elérhetőek legyenek – fogalmazott az MTI beszámolója szerint. Hozzátette, a testület tavaly decemberben meghirdetett négy pályázatára 232 pályamű érkezett, ezekből százhuszonötöt támogat a bizottság, száztizenhatmillió forint értékben. A forrásból kutatásokat és az eredményeik megismertetését finanszírozzák.

A bizottság ülésén jelen volt Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára is, aki arról beszélt, hogy a második világháború éveiben nagyjából félmillió magyar katona került hadifogságba. Közülük negyvennyolcezren hunytak el, az ő adataik megtalálhatók a Hadtörténeti Intézet és Múzeum levéltárában, a hazatérteké viszont eddig hiányosak voltak.

Megírtuk, a Honvédelmi Minisztérium hadisírgondozó osztálya jelentős munkát fejtett és fejt ki azért, hogy az áldozatok megismerhetők legyenek. Már évek óta elérhető a Hadisir.hu oldal, továbbá maga a Hadtörténeti Intézet és Múzeum is szívesen segít a hozzá fordulóknak.