Belföld
Csökkenőben a szegénység
Márciustól változik a szociális ellátási rendszer
Czibere Károly kitért arra is, az elmúlt időszakban nagyon sok téves adat jelent meg a szegénységgel, így a jövedelmi eltérések növekedésével kapcsolatban, jórészt az Eurostat egyéves „csúszással” közölt statisztikáira hivatkozva, miközben a KSH szerint 2014-ben több mint kétszázezerrel csökkent a szegénység kockázatának kitettek száma.
Megjegyezte, módszertani vita van arról, hogy a jövedelmi viszonyok tekintetében, a felmérések során a természetbeni juttatásokat nem veszik figyelembe – miközben a kormány egyre inkább erre kívánja helyezni a hangsúlyt a szociális támogatások terén. Példaként említette: jövő januártól – eltekintve a magasabb jövedelemmel bíró családoktól – ingyenes lesz a bölcsődei és az óvodai étkezés.
Czibere hangsúlyozta: márciustól változik a szociális ellátások rendszere, egyes jövedelempótló támogatásokat járási szintre emelnek, ami nagyobb biztonságot jelenthet azok kifizetésében. Az önkormányzatoknál maradó támogatásokra összességében mintegy harmincötmilliárd forint jut, az erre vonatkozó rendelettervezetet már szétküldték az érintett településeknek. „Teljes tévedés ugyanakkor, hogy megszüntetné a kormány a segélyezést. Sőt, ha az ilyen juttatásokat, valamint a szintén szociálpolitikai eszköznek számító közfoglalkoztatásra szánt költségvetési összeget együtt nézzük, mintegy harmincmilliárdos növekményt látunk. Kétségtelen: a hosszú távú terv az, hogy aki csak tud, dolgozzon, a két terület aránya is ennek megfelelően változhat továbbra is” – magyarázta, megjegyezve, egyelőre a közfoglalkoztatottak tizenhárom százaléka jut ki a nyílt munkaerőpiacra, s ezt az arányt is szeretnék növelni.