Belföld

Bővülhet a tiltott közterületek köre

Újbudán a Bikás parkkal, az Etele úttal, a Költők parkjával és a Nagyszeben térrel egészítik ki a fővárosi hajléktalanrendeletet

Változhat a fővárosi hajléktalanrendelet, a XI. kerület a meglévőkön túl nyolc új területtel bővítené azon helyszínek listáját, ahol tilos lenne életvitelszerűen tartózkodni. A kerület lapunkat arról tájékoztatta, hogy a hajléktalanok zavarták a lakókat és az arra közlekedőket.

hajléktalan 20160830
Budapesti életkép. A szigor mellett kiemelt figyelem jut a rászorulók ellátására (Fotó: MH)

A nyári szünet utáni első rendes ülését tartja holnap a Fővárosi Közgyűlés, ahol a képviselők több mint ötven napirendi pontról szavazhatnak. Mint megírtuk, ezek között szerepel a 3-as metró felújításához kapcsolódó buszpótlás kérdése is, a vonatkozó előterjesztés szerint várhatóan szeptember végén, október elején kötnek szerződést a szükséges járműpótlásról.

Szerepel a napirendi pontok között a fővárosi hajléktalanrendelet módosítása is. Az előterjesztést Szeneczey Balázs és Bagdy Gábor főpolgármester-helyettesek jegyzik, és a XI. kerületben kezdeményezik az eddigieken túl nyolc további olyan közterület kijelölését, ahol tilos életvitelszerűen tartózkodni. Újbudán jelenleg a következő közterületek esnek a tiltás alá: Susulyka utca, Pereszke utca, Fülőke utca, Dayka Gábor utca (Brassó út és Antónia lépcső közötti szakasza).

Az újbudai képviselő-testület május 26-án döntött az előterjesztésben szereplő további helyszínekről, az elmúlt két évben ezeken a területeken „rendszeresen, életvitelszerűen tartózkodnak hajléktalanok, így azokat közbiztonsági, településképi vagy kulturális szempontok miatt indokolt a rendelet hatálya alá vonni”. Lapunk megkeresésére az önkormányzat közölte, hogy a korábbi rendelet hatályba lépése óta több olyan közterületről érkezett lakossági jelzés, ahol a hajléktalanok életvitelszerű tartózkodásukkal zavarták a lakókat és az arra közlekedőket, de a hatóságok nem tudtak intézkedni, mert az adott terület nem szerepelt az említett listán. Az alaptörvényben rögzített, az egészséges környezethez való jog mindenkit megillet, így lépéseket tesznek a „környezet megóvásáért”.

Ennek megfelelően bővítenék a rendelet hatálya alá vont közterületek listáját a Bikás parkkal, az Etele úttal, a Költők parkjával (Őrmező), a Nagyszeben térrel, a Nevegy utca és a Rétkerülő utca találkozásánál lévő parkkal, a Bartók Béla út Sárbogárdi út és Vasút utca közötti szakaszával – a kulturális értékek és a közrend védelme érdekében, valamint a közelben lévő színház és templom környezetére való tekintettel –, illetve az Alsóhegy utca, a Karolina út és a Villányi út találkozásánál lévő területtel. A tiltás a megjelölt területek határvonalától számított százméteres távolságon belül is érvényes lesz.

A kerület közölte azt is, fontos, hogy Újbudán, illetve a fővárosban a rászorulók, hajléktalanok igénybe vehetik a szükséges szociális szolgáltatásokat, tehát a szabályozással nemcsak a helyi lakosok érdekeit, hanem a rászorulókét is igyekeznek védeni. A megjelölt területek közelében iskola, kulturális intézmény vagy pihenésre, rekreációra alkalmas közterület van, amelynek rendeltetésszerű használatát a közösségi normák betartatásával szeretnék megtartani – írták.