Belföld
Boross Péter: Normálisnak kellene maradni
Alapvető ütközet zajlik ma az értékőrző nemzetállami létkapcsán, a Nyugatnak egy esélye van, ha észhez tér

Kulcskérdésnek tartja a jelentős arányú fideszes áprilisi győzelmet Boross Péter, mondván, minden más eredménnyel a vesztébe zuhanna az ország. A volt miniszterelnök a lapunknak adott interjúban úgy fogalmazott, nem hibátlan a jelenlegi kormány, az emberei pedig pláne nem azok, ám ha a választópolgár felismeri, hogy sorskérdésről van szó, csak erre az oldalra szavazhat.
– Mi az április nyolcadikai választás tétje?
– Vannak a magyar történelemnek sorsdöntő időszakai, illetve pillanatai, s a mostani szavazást Bethlen István kormányalakításához hasonlítanám. Akkor a kormányképes jobboldal összefogott, egységes lett, majd talpra állította az országot a szörnyű trianoni trauma után. Fontos megjegyezni, hogy 1918 és 1938 között, sok más változás és eredmény mellett, a nemzeti jövedelem megkétszereződött. Ma is irigylésre méltó teljesítmény. Ha most nem a jobboldal egységét több évtized alatt megteremtő Fidesz–KDNP nyer, olyan zűrzavarba kerülhet az ország, mint 1919 után közvetlenül. Sőt, kulcskérdésnek tartom a jelentős arányú győzelmet, ugyanis minden más eredménnyel a vesztébe zuhanna az ország. Akik ma ellenzékben a kormányváltást kívánják, lényegében saját romlásukat szorgalmazzák.
– Milyen veszélyeket lát a polgári oldal győzelme szempontjából?
– A baj akkor következik be, ha a félrevezetett, elbutított embertömeg valamelyik szélsőségben, akár a baloldalban, akár a Jobbikban esélyt lát arra, hogy ezek a pártok jobbá tehetik a hétköznapokat. Nem tudnák. Ezért kellene szerintem nagyobb erővel foglalkozni azokkal, akiknek valami nem tetszik, akiket sérelem ért. Mondjuk helyben, egy fideszes vezető viselkedése miatt. Nem hibátlan a jelenlegi kormány, az emberei pedig pláne nem azok, ám ha a választópolgár felismeri, hogy sorskérdésről van szó, csak erre az oldalra szavazhat. Tény ugyanis: ez az egyetlen kormányképes tömb. Régebben egyébként sokat bíráltam a Fideszt, hibásnak tartottam két választás elveszítésében. Mostanra azonban szellemileg és erkölcsileg is teljesen kiérlelődött a pártszövetség.
– És a hét végi, hódmezővásárhelyi eredményről mit gondol?
– Nem hiszem, hogy ebből országos szintű következtetést lehetne levonni, ám arra mindenképp alkalmas lehet, hogy tudatosítsuk magunkban: nem árt az óvatosság!
– Orbán Viktor évértékelőjében azt mondta, soha rosszabb nyolc évet. A kormányzati eredmények önmagukért beszélnek?
– Az eredményeket nem szabad elhallgatni, de célszerű lenne kicsit többet beszélni a tényekről. Jelen állás szerint Gyurcsány Ferenc a legaktívabb és legtehetségesebb politikus az ellenzéki térfélen, éppen ezért emlékeztetni kellene többek között arra is, hogy kormányzása idején kilenc százalékra nőtt az államháztartás hiánya, gyengült a gazdaság, az ország kénytelen volt a lakossági megvonásokat követelő IMF-hez fordulni. Megjegyzem, szamárság, hogy már a Bajnai-kabinet megkezdte volna a gazdaság helyreállítását. Gyurcsányékra tehát rábízni az új alkotmány által megteremtett feltételek mentén lassan konszolidálódó országot, nos, az hihetetlen könnyelműség lenne, a többieknek pedig tálentumbeli hiányosságaik vannak. Valóban sorskérdésről van szó, jól kell dönteni.
– Mennyire meghatározó a migráció kérdése?
– Amit ebben az ügyben a kormány – szemben az ellenzékkel – tanúsít, megfelel a magyar hagyományoknak. Mindegy, mekkora és milyen gazdag az ellenfél, a nemzeti érdek annyira erős, hogy akkor is érvényesül, ha bizony kockázata van az ellenállásnak. Ráadásul Nyugat-Európa lassan a halódó civilizációk valamennyi tünetét felmutatja.
– Korábban egyenesen a Nyugatrómai Birodalommal vont párhuzamot. Akkor térségünk fe- lel meg az egykori keleti biroda- lomrésznek?
– Ugyanazt látjuk, mint akkoriban. A keleti fél ugyebár ezer évvel túlélte a nyugatit, reméljük, az analógia ebből a szempontból is megáll. A hasonlatot egyébként azért használtam, mert ismét hatalmas beözönlést láthatunk, a nagyvárosokba tömörülő idegenekkel, meg persze a kiépülő tömegszórakoztatást és a magas életszínvonalból adódó hedonizmust. Reméljük, senki nem kíván olyan évszázadokat, amelyek a birodalom hajdani bukása után következtek. Ideje lenne felébredni: a más népek ilyen mértékű bevonzása már mindenképp a pusztulás jele.
– Brüsszel szerint mi, az engedetlenkedők bontjuk az unió egységét, ráadásul vannak olyan hangok, amelyek szerint – úgymond – túl közel megyünk az oroszokhoz.
– Alapvető ütközet zajlik az értékőrző nemzetállami lét kapcsán, miközben a velünk ebben a kérdésben szemben állók új, részben ismerős jelszava az, hogy „világ kapitalistái, egyesüljetek”! Egy esélye van a Nyugatnak, ha észhez tér. Megjegyzem, kifejezetten rossz helyen van Brüsszelben Európa központja, pláne, ha a bővítés folytatódik. Miután régiónkra annak idején a korlátolt amerikai politika ráengedte a szovjet elnyomókat, az itteni országok a nemzeti önérzet különböző védekező módszereivel próbáltak kitartani. Maradt valami abból, hogy magyar vagyok, lengyel vagyok. Nyugat-Európa eközben szépen „leszerelt”, kialakult egy modern életmód a félrement liberalizmus jegyében, megszűntek az eszmények. Egyetlenegy maradt.
– Nyilván a pénz.
– Amikor arról beszélnek, a bevándorlók befogadása megoldja a gazdasági problémákat, nem tudják, mit veszítenek. Értékek tűnhetnek el. Egy példa: a szellemi leépülés jegyében Nyugaton már lezajlott a középiskolai oktatás lezüllése, s ez nálunk is kezdi felütni a fejét. A közéletben mindenképp. Félművelt politikusfigurák, bármiféle teljesítmény nélkül, pusztán a képernyőn érvényesülve mindenféle zagyvaságot hordhatnak össze. Az elzüllés társadalmi méretekben is érzékelhető. Visszatérve az európai küzdelmeinkre: mindig van esély fordulatra, még az átmeneti vereségek után is, ezt mutatja a történelem. A mostani harc is szükségszerű, a másik lehetőség ugyanis a pusztulás. Ausztria például mostanában döbben rá, mennyi a muzulmán diák. Kritikus mennyiségről van szó, a bevándorlók egyes részeken immár a saját törvényeik szerint akarnak élni.
– A magyar kormány komoly hangsúlyt fektet Soros Györgynek mint a migráció szervezőjének bemutatására. Mit gondol, valóban ekkora a milliárdos befolyása?
– Egy amerikai állampolgárról van szó, aki nem Amerika üdvén fáradozik. Furcsa megszállottság jellemzi, a pénzzel és ígéretekkel megvásárolható brüsszeli politikai közegben pedig érvényesülhetnek az ideái, amelyek egyfajta megváltás ígéretét hordozzák. Megvan ennek a beteges jellege, a nagy, önjelölt világmegváltók azonban végül sohasem járnak jól. Jelenleg Európában, ahogy utaltam rá, a liberalizmus alig elviselhető ágazata érvényesül, mindenki azt mond és csinál, amit akar, akár a saját nemzetével is szembefordulhat, így van tere ennek a ténykedésnek. Nagyzási hóbort és elmezavar különös keveréke, amit Soros művel. Feltételezem ugyanakkor, hisz abban, hogy tényleg az lenne a jó, ha összekevernénk a világ népeit. Csakhogy a következmény inkább az lesz, hogy nem is országok között, hanem városokon belül indul háború. Ennek már látjuk a jeleit. Csak az Egyesült Államokban lehetne hatásosan megfékezni ezt a sorosi tevékenységet, az ottani közvélemény figyelmét érdemes lenne felhívni arra, hogy egy amerikai állampolgárnak először talán a választott hazája gondjait kellene megoldania, és ha beválnak az elképzelései, csak utána vinni el az ötleteit szerte a világba.
– Egyelőre ott tartunk, hogy a szervezetei szerint Magyarországon tombol a korrupció, és sárba tiporják az emberi jogokat.
– Komolyan mondom, örülök, hogy ma nem vagyok kormányzati pozícióban. Vétenék. Vétenék mindazon normák ellen, amelyeket a korrekt és egyéb jelszavak takarnak. Emlékszem, az Amnesty International az én belügyminiszterségem, vagyis az Antall-kormány idején is kifogásolta a demokráciát. Ezek ilyen pénzelt szervezetek, amelyeknek muszáj valamit találniuk, mert ha a dolgok jól mennek, nincs rájuk szükség. Nevetséges. Innen üzenem a velem nagyjából egykorú Sorosnak: ne legyen mániákus! Nem tartom elfogadhatónak, hogy a mérhetetlenül sok pénzét arra költi, hogy társadalmakat rongáljon, bomlasszon, kialakítson egy olyan embertípust, amely eszmények nélküli. Ez európai önpusztítás, különösen is az egyre erősödő Ázsia, illetve Kína árnyékában. Normálisnak kellene maradni. Elkezd kultusza lenni a homoszexualitásnak, az egyneműek házasságának, noha ez magánügy, korábban nem volt napi téma, nem mentek ki az utcára emiatt félmeztelenül tüntetni. A legnagyobb gond ezzel amúgy az, hogy olyan témák kötik le az emberi ingerállományt, amelyek mellett alig van idő újragondolni a valóban fontos dolgokat, megfontolni a körülményeket. Távlatokat látni.