Belföld

Baráti „szívesség” félmilliárdért

Befolyással üzérkedés miatt emelt vádat a fővárosi főügyészség egy budapesti házaspár és egykori üzlettársuk ellen

Nem mindennapi ügyben emelt vádat a Fővárosi Főügyészség a közelmúltban egy budapesti házaspárral és ismerősükkel, egy üzletemberrel szemben.

Andrássy út 20150625
Ebben az Andrássy úti házban cserélt lakást a halottal a vádlott (Fotó: Hegedüs Róbert)

Az üzletember forintban és külföldi valutában összesen 460 millió forintot fizetett ki a „baráti” párnak, amelynek hölgy tagja – magáról azt állítva, hogy az ügyészségen dolgozik – ismerősüknek azt állította, súlyos bűncselekmény gyanúsítottja lehet, de megfelelő ellenszolgáltatás fejében el tudják intézni a nyomozás megszüntetését.

A Fővárosi Főügyészség befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emelt egy budapesti házaspár ellen. A vád szerint 2013 márciusában egy magánszemélyt kerestek meg azzal az ajánlattal, hogy magas beosztású ismerőseik nagyobb összeg fejében őt egy ellene indult büntetőeljárásból kivonják – tudatta közleményében Ibolya Tibor, a Fővárosi Főügyészség vezetője. A vádirat lényege szerint a házaspár férfi tagja és a rendkívüli ajánlattal megkörnyékezett vezető beosztású férfi még évekkel korábban ugyanannál a cégcsoportnál dolgozott. Évekkel később a házaspár elhatározta, az általuk korábbról ismert férfitól jogtalanul pénzt szereznek úgy, hogy valótlanul azt állítják, a feleség – pontosan meg nem nevezett – a hivatali munkahelyén tudomást szerzett az ismerőssel szemben indult, számára terhes vizsgálatról, amelyben a férfi büntetőjogi felelőssége is felmerült. 

Nagyobb pénzösszeget kértek a férfitól, valótlanul azt állítva, hogy azt az ügyben illetékes hivatalos személyeknek továbbítják, akik cserébe elintézik a férfi büntetlenségét, s megakadályozzák az ellene kiadni tervezett elfogatóparancsot. A kis baráti szívesség tarifáját a házaspár 250 millió forintban és ötszázezer amerikai dollárban állapította meg, amelyet az illető ki is fizetett. Később a feladat bonyolultságára tekintettel további 250 millió forintot kértek, ám ennek az átadását ismerősük már megtagadta.

A feleség ezt követően újabb ajánlatot tett, ami arról szólt, hogy hivatalos személyként hivatali munkahelyén lehetősége van megsemmisíteni a férfira nézve terhelő tartalommal bíró iratokat. Ezért a „szolgáltatásért” 300 ezer eurót kért és kapott a férfitól.

Az ügyben a Fővárosi Főügyészség mindhárom személlyel szemben vádat emelt, a házaspár mindkét tagját – más bűncselekmények mellett – befolyással üzérkedés minősített bűntettével, férfi ismerősüket pedig hivatali vesztegetés bűntettével vádolják. Bagoly Bettinától, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjétől megtudtuk, a vádlottakat a rendkívül súlyos korrupciós ügyben a bíróság korábban előzetes letartóztatásba helyezte, ám a vádemelés időpontjában már szabadlábon védekezhettek.

A házaspár férfi tagjával, A. Józseffel a Magyar Hírlap olvasói már korábban „megismerkedhettek”, amikor különös lakáscseréjéről számoltunk be még 2009-ben, s kiderült, hogy ő történetesen egy halottal cserélt lakást. Igaz, lapunknak azt állította, ezt nem tudta. Az történt, hogy 2001. június 25-én A. József megvásárolt egy nagykanizsai öröklakást, ezt június 27-én elcserélte a Budapest VI. kerületében, az Andrássy úton lévő önkormányzati ingatlanra. A cserepartner azonban rá két napra meghalt, még azelőtt, hogy a VI. kerületi önkormányzat – az Andrássy úti lakás tulajdonosa – a cseréhez hozzájárult volna. Az Andrássy úti lakáscserék ügyében a Budapesti Rendőr-főkapitányság vesztegetés gyanújával nyomozott, ám miután nem találták meg a vesztegetőt, az eljárást megszüntették.