Belföld

Az igazgatók lesznek az igazi vezetők

A decentralizáció a jövő útja a hazai köznevelésben, de a rendszer alapelveinek fenn kell maradniuk – emelte ki Balog Zoltán

Az igazgatók nem egyszerűen végrehajtói a tankerület utasításainak, hanem nekik kell lenniük az igazi vezetőknek az iskolákban – hangsúlyozta tegnap Balog Zoltán a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) állománygyűlésén. Utalt rá, 2011-ben új alapokra helyezték a magyar köznevelés rendszerét.

Balog Zoltán, Palkovics László és Lengyel Györgyi 20160720
Balog Zoltán, Palkovics László és Lengyel Györgyi a beiktatáson (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)

Az igazgatóknak kell lenniük az igazi vezetőknek az iskolákban, az előző keretrendszer túlságosan leértékelte a munkájukat – jelentette ki tegnap Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ állománygyűlésén abból az alkalomból beszélt, hogy átadták a tankerületi központi igazgatók kinevezéseit. Mint a tárcavezető hangoztatta, az igazgatók nem egyszerűen végrehajtói a tankerület utasításainak, hanem nekik kell lenniük az igazi vezetőknek az iskolákban.

A miniszter aláhúzta, akkor lehet tőlük elvárni vezetőhöz méltó felelősséget, ha ehhez megkapják az illetékességet is – s ez talán az egyik legfontosabb változás a rendszerben. Balog Zoltán emlékeztetett, 2011-ben új alapokra helyezték a köznevelés rendszerét, de jelentős belső korrekciókra volt szükség az intézményfenntartásban. A központosítás túl jól sikerült – fogalmazott, majd úgy folytatta, éppen ezért a decentralizáció a jövő útja, de a rendszer alap­elveinek fenn kell maradniuk.

Balog Zoltán szerint az átalakításnak köszönhetően szabadabban lehet a rendszerben gondolkodni. Hozzátette, személy szerint ezt tartotta a korábbi rendszer legnagyobb hiányosságának.

Mint arról korábban beszámoltunk, a következő időszakban létrejönnek a tankerületi tanácsok, amelyekbe várják a térségi önkormányzatok vezetőit, a vállalkozások és a szülők képviselőit is. Így az iskolák szakmai munkájában is komoly beleszólásuk lesz az adott településen élő polgároknak. A tankerületi központok önálló gazdálkodást fognak folytatni, így az oktatásban szükséges döntéshozatal lényegesen közelebb kerül az iskolákhoz.