Belföld

Az egyházak is segítenek az áldozatoknak

Bővítené az együttműködést az áldozatsegítésben az Igazságügyi Hivatal. A szakszolgálat tavaly több mint huszonháromezer embernek segített.

Konferenciát rendez ma, a bűncselekmények áldozatainak napján az elmúlt időszak tapasztalatairól az Igazságügyi Hivatal. Szeiberling Tamás, a hivatal főigazgatója a téma kapcsán a Magyar Hírlapnak elmondta, hazánkban 2006 óta működik Áldozatsegítő Szolgálat, de a szakemberek véleménye és az uniós előírások miatt a rendszer a közelmúltban egy reformon esett át, amely a szolgáltatások elérhetőségének, minőségének javítását célozta.

A bűncselekmények következtében testi, pszichikai vagy lelki kárt szenvedett ügyfelek az áldozatsegítő szolgáltatásokat tavaly áprilistól közvetlenül a fővárosi és megyei kormányhivataloknál vehetik igénybe.
A meghozott törvényi változások ezzel együtt lehetővé tették, hogy a bűncselekmények elszenvedőivel ne csak tanúként, hanem áldozati minőségükben is foglalkozzanak, és egyéni értékelés alapján segítsenek nekik. Az Igazságügyi Hivatal – amely az áldozatsegítés másodfokú hatósága – most az egyházak és a civil szervezetek felé szeretne nyitni, keresve az együttműködés lehetőségeit – mondta Szeiberling Tamás.
A hivatal sajnos nem tud minden településen ott lenni, ezért az áldozatok, elesettek segítésében is fontos szerepet játszó, egy-egy közösségben komolyabb hálózattal rendelkező történelmi egyházakkal igyekeznek feltárni a szinergiákat – magyarázta a főigazgató a mai konferencia fő témájára is utalva. A hivatal adatai szerint az Áldozatsegítő Szolgálat 2015-ben csaknem ötezer esetben nyújtott tájékoztatást a területi szolgálatoknál, az éjjel-nappal ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonal 11 236 érdemi hívást fogadott. A területi szolgálatok érdemben 7264 áldozat érdekében jártak el, összesen 8510 szolgáltatás iránti kérelem és 208 állami kárenyhítés iránti kérelem alapján. Ez azt jelenti, hogy 2015-ben az Áldozatsegítő Szolgálat összesen 23 471 olyan személynek nyújtott segítséget, aki valamilyen bűncselekmény miatt
lelki, anyagi vagy fizikai sérelmet szenvedett el. Ez a szám 2006-tól számítva meghaladta a 91 ezret.