Belföld

Az állam a rend alapvető intézménye

Áder János köztársasági elnök időzített bombához hasonlította a klímaváltozás folyamatát, amelynek tagadása teljes tévút

Akik az államot saját hasznukra, a demokrácia, a szabadság vagy az emberi jogok nevében szétrombolják, azok káoszba taszítják a társadalmat – jelentette ki Kövér László, a parlament elnöke, a Közös otthonunk a teremtett világ című konferencián.

Parlament 20150930
A pápai enciklikáról, a teremtett világ iránti felelősségről tartottak konferenciát a Parlamentben (Fotó: Csudai Sándor)

Ferenc pápa júniusi, a teremtett világ iránti felelősségről szóló enciklikája kapcsán rendeztek konferenciát tegnap a Parlamentben. Az eszmecserén felszólalt Kövér László, az Országgyűlés elnöke is, aki szerint a természet rendje nem tartható fenn a társadalom rendje nélkül. Ennek alapintézménye pedig az állam. Kifejtette: akik erőfölényükkel visszaélve, saját egyoldalú, vélt vagy valós hasznukra az államokat akár a demokrácia, a szabadság és az emberi jogok, akár valamely embercsoport vagy eszme, vallás totális uralma, vagy a Thomas Mann-i „barbárság vívmányai” nevében szétrombolják, azok káoszba taszítják a társadalmakat, káoszba sodorják az emberiséget. Szerinte ennek ma számos tünetét látják a Közel-Keletről Európába tartó népvándorlás, a felhalmozott adóssághegyek súlya alatt összeomló kormányzatok, polgárháborúk, vagy kiskirályként uralkodó drog- és más maffiák formájában. Kövér rámutatott: a rend igazi alapja nem valamilyen absztrakt, filozófiai igazság, hanem az elfogadás, az elköteleződés, a kölcsönös ígérettétel. Annak elfogadása, hogy mai európai civilizációnk, s benne a magyar kultúra az antik filozófia, a zsidó-keresztény hit és a felvilágosult humanizmus alapjaira épül.

A konferencián Áder János köztársasági elnök a klímaváltozás veszélyeire figyelmeztetett. Az államfő időzített bombához hasonlította folyamatot, hangsúlyozva, hogy ha így folytatjuk, néhány év múlva már arra sem lesz szabadságunk, hogy eldöntsük: az a saját, a gyerekeink vagy az unokáink életében robbanjon-e. Kiemelte, hogy a klímaváltozás tagadása, a közömbösség és a piac mindenhatóságába vetett hit egyaránt tévút. Csak magunknak tehetünk szemrehányást, ha a környezet védelmében cselekvők erőfeszítéseit romantikus álmodozók által okozott kellemetlenségnek, vagy leküzdendő akadálynak tekintjük – magyarázta a köztársasági elnök. Ferenc pápa legújabb enciklikájáról szólva kiemelte: arra hívja fel a figyelmet, hogy a növekedést és fejlődést éppúgy nem lehet a biztonság feláldozásával, bolygónk kisemmizésével elérni, ahogy valódi békét sem nyerhetünk háború által.

Erdő Péter esztergom-budapesti érsek kijelentette: a világ Isten szeretetében és gyöngédségében gyökerezik, ami többet ér bármi másnál. A már említett pápai enciklikát ismertetve kiemelte: a katolikus egyházfő tanításában fontos elvként jelenik meg „minden teremtmény önmagában való értékessége”. Ezért beszél Ferenc pápa enciklikájában mindig a „teremtésről”, nem pedig pusztán a természetről – mutatott rá Erdő Péter. Hangsúlyozta: a környezetért való felelősség elválaszthatatlan a jövőért érzett felelősség kérdésétől. A jövő viszont felveti az emberiség létezése értelmének problémáját.