Belföld

Az ágazatban még rengeteg a pótolnivaló

„Nagyon nagy erők feszülnek egymásnak az egészségügyi hadszíntéren – olyan hatalmas az ágazatban hetven év alatt kialakult káosz, és annyit deformálódott az ellátás a kommunizmus és szocializmus építése, majd a rendszerváltozás időszaka alatt, hogy mindezt csak hosszú idő alatt lehet jó mederbe terelni” – fogalmazott Felek Csanád, orosházi szülész-nőgyógyász szakorvos, aki elküldte lapunknak véleményét az aktuális egészségügyi helyzetről, s annak a mindennapi ellátásra gyakorolt, általa tapasztalt hatásairól.

Úgy fogalmazott, a jelenlegi vezetés eltökélt az egészségügy rendbetételében, s a célja jó, ám „költségcsökkentésre biztatja az intézményvezetőket”, ami meglátása szerint csak a bérkiadások csökkentésével oldható meg, hiszen a gyógyszer, műszer, fűtés, világítás költségei adottak.

Ismert, már megszületett a döntés arról, hogy a kormány konszolidálja a kórházi adósságokat, és azok rendezésére hatvanmilliárd forintot szán.

Felek Csanád szerint az állam nagy erőfeszítéseket tesz az ellátás fejlesztéséért, ám olyan sok évtizedes elmaradásban van a rendszer, hogy a rendbetétel „hosszú időbe telik majd”, a gyökeres változást pedig az élet „úgyis kikényszeríti”. Az orosházi orvos szerint ennek már vannak kezdeti jelei, hiszen néhány tevékenységet a szűkös anyagi helyzet miatt már alacsonyabb szintre helyeztek: például a citológiai mintavételt nőgyógyász szakorvosok helyett védőnők végzik, de ugyanígy, a várandósgondozást sem végzi minden esetben szakorvos, megteheti helyette a védőnő vagy a háziorvos is.

Felek Csanád levelében említést tett a hálapénz kérdéséről is. Úgy vélte, ha a nyugati bérekhez hasonló juttatásokat kapnak majd a magyar orvosok, a paraszolvencia „intézménye” is kihal a rendszerből. Hozzáfűzte, amennyiben valaki ragaszkodik adott orvoshoz, és a háláját anyagi juttatással fejezi ki – „az nem hálapénz, hanem a túlmunka díjazása”.