Belföld
Amíg Európa vitázik, addig a Kelet dolgozik
Orbán: Komolyabban kellene vennünk az életösztönök diktálta válaszokat
Vizi E. Szilveszter, az Akadémia volt elnöke és a kormányfő a magyarok világtalálkozóján (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Ideológiai rögeszmék helyett a valóságos problémákkal kell foglalkozni, amelyekre saját válaszokat kell adni, egyetlen kérdést sem kezelhetünk tabuként. Csak így lehetünk sikeresek, kiszámíthatóak ebben a kiszámíthatatlan világban – így foglalhatók össze Orbán Viktor miniszterelnök gondolatai, amelyeket a Magyarország Barátai Alapítvány szombati világtalálkozóján mondott el. Úgy fogalmazott, túl kell látni Magyarország és Európa határain, nyitottan és fogékonyan kell tekinteni mindarra, ami a világban történik. Aki nem figyel, nem fogja megérteni, mi történik, és vesztese lesz a változásoknak – összegezte, megjegyezve, a világgazdaság központja egyre inkább keletre tevődik át.
Eközben Európa tétovázik, elbizonytalanodott saját identitásával, céljaival kapcsolatban. Míg az EU változatlanul a multikulturalizmus, a politikai korrektség és „hasonló bűvszavak varázsában vívja vitáit” például a bevándorlásra vonatkozóan, addig Ausztrália képes határozottan megvédeni a határait. „Nekünk, európaiaknak komolyabban kellene vennünk azokat a válaszokat, amelyeket az életösztöneink diktálnak, ahelyett, hogy a vudu és a tabu világába menekülnénk saját életünk kérdései elől” – fogalmazott a kormányfő.
Szólt arról is, olykor úgy érzi, a vitáknak nagyobb a becsületük, mint a munkának, ez esetben viszont Európa lemarad, mert amíg Európa vitázik, addig a Kelet dolgozik.
„Lesajnált és reménytelen helyzetből, külföldi támadások és kritikák közepette fogtunk munkához öt évvel ezelőtt” – idézte fel a miniszterelnök. A 2014-es választás visszaigazolta, jó irányba indult az ország. Sorolta: leküzdötték a gazdasági válságot, megteremtették a pénzügyi stabilitás feltételeit, csökkentették az államadósságot, új alaptörvényt hoztak, megerősítették a magyarok összetartozását, több százezer embert mentettek ki az adósrabszolgaságból. További feladatként jelölte meg az oktatási rendszer átalakítását és a brit példára hivatkozva méltatta, hogy ma már fel lehet vetni a teljes foglalkoztatást és azt, hogy a keményen dolgozó emberek ne csak a hírekben találkozzanak gazdasági sikerekkel, hanem az életükben is érezzék.
Ezzel együtt szerinte most Magyarország abban a helyzetben van, amit huszonöt éve, a rendszerváltozás idején kívánt, s a következő választásig hátralévő három évben „elsöprő parlamenti többség, nagy támogatottság és akcióképes kormányzat” áll rendelkezésre a további feladatok elvégzéséhez.
A résztvevőknek köszönetet mondva a kormányfő azt kérte tőlük, mondják el mindenhol: sikerre viszik a polgári berendezkedés programját. A Magyarország Barátai Alapítvány 2011-ben jött létre azzal a céllal, hogy a világban élő magyarságot tájékoztassa, és világszerte bevonja az embereket a magyarok által végzett sikeres társadalmi, kulturális, gazdasági és tudományos tevékenységekbe.
Memoár és projekt
Az alkotmány memoár és projekt egyszerre, megmondja, kik voltunk, kik vagyunk és kik akarunk lenni – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter a világtalálkozón. Előadásában rámutatott: a történelem széttépte Magyarországot, ezért kiemelkedően fontos érték az összetartozás. Az alaptörvény meghatározza a nemzet fogalmát, kimondja, az állam felelősséget visel az idegenbe szakadt nemzetrészekért, és megadja az állampolgárságot, választójogot. Mindez a világban nagy vitákat váltott ki, ami az értékekről szól, és talán Európa rossz lelkiismeretének is a következménye – fejtette ki.
(BK)