Belföld
A határvédőknél is kell a stresszoldás
Nem olcsó feladat a lelki gyógyítás a honvédségnél sem – véli Szekeres György alezredes, a Közszolgálati Egyetem munkatársa

Szekeres György: A rossz élmények az utódokban is tovább dolgoznak (Fotó: Varga Imre)
– Mi a harci stressz definíciója?
– Egyszerűen fogalmazva: a normális emberek reakciója egy abnormális helyzetre.
– Ide sorolható például a társak sebesülése vagy akár halála?
– Nem feltétlenül csak a tragikus történésekre lehet utalni. Gondoljunk egy külszolgálatra, ahol a normális körülmények nem egészen azt jelentik, amit egy civil a lakásában vagy akár a munkahelyén megszokott, de még azt sem feltétlenül, amit az ember a saját hazájában, egy békehelyőrségben látott. A példa kedvéért teszem fel, befut a katona egy veszélyes járőrözésből, és nem jut neki elegendő meleg étel, friss hideg víz. A normális az lenne, hogy tisztességes ellátásban részesüljön – az abnormalitás esetünkben a teljes joggal elvárható becsületes kiszolgálás hiánya. A lényeg itt az, hogy túl sok minden jön össze egy abnormális szituációban, ami itthon a normális helyzetben is stressz, de ott az abnormális állapotok miatt súlyosabban esik latba.
– Ez a civileknél is előfordulhat.
– Persze, bárhol – csak ugye a civil számára teljesen abnormális, hogy olyan helyeken és közegben vigye vásárra a bőrét, ami a katonának már – úgymond – megszokott.
– Magyarán a poszttraumás stressz...
– Elnézést, de ezt nem árt tisztába tenni! A harci stressz azonnal jelentkezik – esetünkben a katona magában morgolódik, hangosan szidja a parancsnokait, esetleg odacsapja a tálcát a földhöz –, míg a poszttraumás stressz úgynevezett szindróma, szakszóval rövidítve: PTSD, és csak három-négy hónappal később merül fel, amikor az érintett már rég elhagyta a harcmezőt.
– Mint az Amerikai mesterlövész című filmben?
– Akár azt is említhetjük, bár számos ilyen alkotás született e témakörben – például Móricz Zsigmond Szegény emberek című novellája.
– Ahol a katona vasvillát nyom a kislányba?
– Igen. Az egész azzal indul, ahogy a frontról elengedett férfi kapálás közben feleleveníti, miként irtottak ki Szabácsban egy szerb családot, majd jönnek a falubeliek ellen irányult gyilkosságok, s végül eljutunk a záró részig, amikor a főhős a csendőrökkel mintegy mellékesen közli, hogy az ember a háborúban megszokja az „ölést”. Az egyénben a harctérről történő hazatérés után tovább mozog a „gép”, szíve szerint visszamenne megszokott közegébe és alakulatához, s újfent azt művelné, amit előtte. Képtelen beilleszkedni, rémálmok gyötrik – azaz csupa olyan eseményt él át, amely hol jobban, hol kevésbé, ám megállás nélkül nyomasztja.
– Ennek legyőzéséhez mindenképpen szakértő segítsége kell?
– Mire gondol?
– Nem vagyunk egyformák, akadnak erős és gyenge lelkű emberek.
– Természetesen eleve sok függ attól, hogy az illető mit és mennyi ideig élt át, de azt azért világosan látni kell, az érintettek alig egy-két százaléka olyan erős lelkileg, hogy efféle élményeket egymaga is képes feldolgozni.
– Mennyi PTSD a honvédségben?
– Az ilyen adatokat nem szokta közölni egyetlen állam hadvezetősége sem. De hogy a kérdésre mégis feleljek, a lassan tizenöt esztendeje zajlott iraki missziót követően a magyar állomány hét százalékát kezelték ilyen tünetekkel. Ezek az adatok elérhetőek a neten, nincs bennük titok.
– Mennyibe kerül a PTSD szindrómás katonák kezelése?
– Ez megint kényes kérdés. Az amerikai hadsereg egy korábbi kimutatása szerint egy esztendő alatt kétmilliárd dollárt fordított ilyen célra.
– Az a magyar hadsereg éves költségvetésének a duplája!
– A lelki gyógyítás nem olcsó mulatság. Ugyanakkor kár lenne feledni, nem azonos kategóriákról és méretekről beszélünk. Mi egy kis állam vagyunk, lényegesen csekélyebb haderővel, nagyságrendekkel kevesebb – és ami a fő – békésebb missziókkal. Mondhatjuk úgy is, a magyar honvédek mellett nem robban naponta akna, nem lőnek rájuk óránként többször. Ám ha már itt járunk, felhívnám valamire a figyelmet. A PTSD nemcsak a „mieinket”, hanem az „ellenség” tagjait is sújtja, ez ugyanis egy vice versa sztori. Az már természetesen más kérdés, hogy ők ezt miként élik meg – lévén a mi általunk alkalmazott kezeléseket hírből sem ismerik. Eleve más a vallásuk, a családok összetartóbbak, s házon belül így vagy úgy, de lerendezik a kérdést, a rémálmokat pedig betudják mondjuk a szellemeknek. De ettől még a PTSD szindróma marad, annak összes rossz, esetleg rémítő következményével.
– Azért nekünk is akad kint, a frontvonalban álló csapatunk.
– Kétségtelenül igaz, az MH 2. Vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred külszolgálata más kategória, mint mondjuk egy afganisztáni helikopteres légi mentorálás.
– Mi történik, ha valaki távol a hazától besokall, s civil szóval kifejezve bemondja az unalmast? Eleve bemondhatja?
– Persze, nyugodtan és bármikor. Amúgy pedig az ilyen honvédet, amint lehet, hazahozzák.
– Éri retorzió?
– Dehogy. Eleve rendkívül rossz üzenet lenne, s nem mellékesen mindenki messze jobban jár, ha visszatér közénk.
– Sok ilyen eset fordul elő?
– Inkább kevés. Az embereket nem úgy bocsátják el misszióba, hogy „itt a cuccod – aztán hajrá”. Előtte komoly felkészítés zajlik minden téren, ami értelemszerűen meghozza a gyümölcsét. Az összes misszióban lehetőség van pszichológusi vagy lelkészi közreműködésre, akik helyben felmérhetetlen segítséget képesek nyújtani. Idekívánkozik egy fontos gondolat, jelesül, hogy az emberek – az egy-két százaléknyi beteg elmét leszámítva – alapállapotukban nem akarják meggyilkolni a másikat. Ilyesmi csak akkor fordulhat elő, ha az ellenségnek kikiáltott csoportot a politikának sikerül dehumanizálnia, a felelősséget pedig úgymond elvenni a katonától, az egyéntől. Gondoljunk csak a második világháború „parancsra tettem” kifejezésére, amellyel a személyes felelősség kérdését az érintettek gyakorlatilag eltolták maguktól a végtelenbe.
– Már aki.
– Ebben igaza van, hiszen elég csak megnézni a jeruzsálemi Igazak Kertjét, ahol pár SS-tiszt neve is megtalálható. Ők nem álltak be a sorba, s elutasították a gyilkosságokat, mi több, a saját életük kockáztatásával mentették másokét. Viszont nem voltak sokan, sőt.
– Öröklődhet a feldolgozatlan PTSD?
– A legújabb kutatások szerint igen. Egy svédországi vizsgálat során egy éhezéses terület lakosságának sorsát vették górcső alá, s azt találták, a rossz élmények az utódokban is tovább dolgoznak. Ez rendkívül figyelemre méltó s egyben elgondolkodtató.
– Visszakanyarodva a hazai viszonyokra, amikor a katona hazatér, mit kap a pszichológustól?
– A kiemelt külszolgálatok után a honvéd három vizsgálaton vesz részt, amelyek időben eltolva követik egymást. Ezen túl bárki, bármikor bejöhet akár hozzám, akár a kollégáimhoz, nem küldünk el senkit.
– Ez nem kincstári szöveg?
– Nézzük másként – mi a jobb a társadalomnak, a honvédségnek; ha tízszer beszélgetünk valakivel műsoron kívül, vagy ha kimegy az utcára, és valami balhét csinál? Persze hogy a békés magatartás a megfelelő válasz, ám ennek megvalósulása nincs ingyen, dolgozni kell érte.
– A határon zajló szolgálat nem okozhat PTSD-t?
– Minden fegyveres szolgálat elhozhat effélét.
– Mintha kerülné a választ.
– Nem kerülöm, csak pontosítok. Azaz valakinél nem azért jelentkezhetnek a PTSD tünetei, mert az illető a déli határon szolgál, hanem azért, mert fegyveresen egy kiemelt helyszínen áll a vártán. S ez a különbség korántsem mindegy. Még valami. A déli határon is folyamatosan ott szolgálnak a kollégáim.
– Mennyire fontos a hátország megnyilvánulása?
– Ez ugye alapból kettős: egyrészt jelenti a családot, másrészt a társadalmat. A hozzátartozók szeretete erőt ad a megpróbáltatások elviselésére, a nemzet odaadó figyelme pedig arra jó, hogy a honvéd érezze, fontos, amit tesz.
– Érzi?
– A honvédség megítélése, megbecsülése az elmúlt huszonöt, de különösen az utóbbi nyolc esztendőben sokat javult, most pedig még inkább előtérbe került. Ha egy óvoda gyerekei telerajzolnak egy A1-es lapot, s azt a nevelőik révén elpostázzák a határra, akkor az valójában óriási erőt ad. Egy kis kezekkel szépen kidekorált folyosó a szemnek szép, de a szívet is felderíti. Még akkor is, ha ezt néhányan kinevetik, negligálják. Ha a tévék, rádiók, újságok pozitív üzeneteket közvetítenek, akkor az érintettek büszkék lesznek arra, amit végeznek. S akad még valami: azok a katonák, akik látják-látták, hogy máshol – akár a kerítés túlfelén – milyen az élet, hazatértük után jobban megbecsülik azt, amivel rendelkeznek. Legyen az a sajátjuk vagy a környezet. Ebből, azaz a felelősebb emberből pedig nemcsak a család, a lakóhely, hanem a nemzet is szépen profitál.