Belföld
A bujkálás életformává válhat
A radikalizálódás választóvonalai nem élesek
Európában a menekültek bujkálása életformává válhat, méghozzá igen veszélyes életformává – így reagált lapunknak Horváth József biztonságpolitikai szakértő arra a hétfői hírre, hogy Svédországban tízezer elutasított menedékkérő bujkál a hatóságok elől. Ezek a menekültek még nem az idén megindult, népvándorlássá duzzadó áramlatból „származnak” – mondta a szakértő –, hanem még a balkáni, a koszovói menekülthullámból.
Az egyes uniós országban rekedtek, akik nem veszik figyelembe a bíróságok kitoloncolásról szóló ítéletét – folytatta –, a bujkálásból nem tudnak megélni, jó utánpótlást biztosítanak jobb esetben az illegális feketemunkának, rosszabb esetben a szervezett bűnözésnek, esetleg a prostitúciós iparágnak, a lányfuttatásnak, szélsőségesebb esetben potenciális bázisát adva a terrorizmusnak is – mondta Horváth József, hozzátéve, hogy a radikalizálódás választóvonalai nem olyan élesek.
A szakértő hozzátette, az Egyesült Államokba csak biztonsági chippel lehet belépnie egy európai polgárnak, ezzel szemben az unió mindenfajta kontroll nélkül beengedi a harmadik világ menekültjeit. Ha egy magyar turista el akar utazni a horvát tengerpartra, akkor őt az okmányain keresztül megfelelően azonosítják. A szír, az afgán vagy az eritreai bevándorlókkal szemben nem ilyen szigorú a rendszer – tette hozzá a biztonságpolitikai szakértő.
A határon talált, eldobált igazolványokkal, papírokkal kapcsolatosan kérdésünkre úgy reagált, ilyet csak olyan „menekültek” tesznek, akiket a nemzetközi együttműködés keretében a hatóságok az azonosítás után egyből „felismernének”, A papírok csak a schengeni határokig kellenek, ott elhajítják őket, mert új állampolgárság kell, mert kiderülne, hogy jobb esetben csak büntetett előéletűek, rosszabb esetben az is, hogy például különböző fundamentalista terrorszervezetek támogatói, például civil vállalkozóként. Az ilyen személyek jól tudják – mondta Horváth József –, hogy a terrorelhárító szervezetek, a titkosszolgálatok kitüntetett figyelmére számíthatnak.
Sokan azért hajítják el az okmányaikat, mert tisztában vannak azzal, hogy az Európai Unióban most a szír a „varázsszó”, s ezzel a varázsszóval szerencsés esetben politikai menekültként új arcot, új személyazonosságot lehet szerezni.