Belföld

Varga-Bajusz Veronika: A fiatalok sikere a nemzet sikere

Jelentős szerepük van a közös értékek mentén szerveződő kortárscsoporti közösségeknek

A fiatalok sikere a nemzet sikere – fogalmazott a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára csütörtökön a székesfehérvári városházán egy a fiatalok közéleti részvételének fejlesztését célzó program zárókonferenciáján.

Varga-Bajusz Veronika: A fiatalok sikere a nemzet sikere
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszédet mond a fiatalok közéleti részvételének fejlesztését célzó program zárókonferenciáján a székesfehérvári városháza dísztermében 2024. november 28-án
Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Varga-Bajusz Veronika megnyitó beszédében kiemelte: ahhoz, hogy a fiatalok sikeresek legyenek, szükség van az oktatás szereplőinek támogató közösségére.

A két éve életre hívott PRIME (Promoting and Improving Existing Methods of Youth Participation) projektet példa értékűnek nevezte, amely segíti és támogatja a fiatalok közéleti szerepvállalását.

Az esemény háttéranyaga szerint a projekt az Erasmus+ támogatásával célul tűzte ki a fiatalok közéleti részvételének fejlesztését Magyarországon, Szlovákiában és Romániában. A program kiemelt célja a diákönkormányzatok népszerűsítése és fejlesztése diákvezetők, pedagógusok és önkormányzati dolgozók részvételével.

Varga-Bajusz Veronika sikeresnek nevezte a felsőoktatásban történt modellváltást, és beszélt arról is, hogy a szakképzés reformjának következtében motivált fiatalok tanulhatnak inspiráló környezetben.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a fiatalokat érdemes bevonni a közéletbe, hiszen az őket érintő ügyekben határozott véleményük van.

Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára örömét fejezte ki, hogy határokon átívelő összefogás jött létre a PRIME program révén. Mint mondta, jelentős szerepük van a közös értékek mentén szerveződő kortárscsoporti közösségeknek.

Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója úgy fogalmazott, hogy az Erasmus-projektek egyre jobb célok érdekében valósulnak meg.

Kiss Dávid, az Oktatási Hivatal főosztályvezetője azt hangsúlyozta, hogy a diákönkormányzati munka során a diákok elsajátítják az eltérő véleményekkel szembeni toleranciát.

Aáry-Tamás Lajos, az Oktatási Jogok Biztosának Hivatalát vezető ombudsman rámutatott, hogy a program során olyan kutatások születtek, amelyek korábban nem voltak a Kárpát-medencében, tananyagokat fejlesztettek diákok, tanárok, referensek részére.

Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke úgy értékelte, hogy a jövőben többet kellene beszélni az oktatásról. Kiemelte az érintettek személyes találkozásainak jelentőségét.

Kapcsolódó írásaink