Belföld
Vincze Máté: Sokan relativizálják és tagadják a kommunizmus bűneit
„Amíg Magyarországon emlékezéspolitika van, addig a Gulág áldozatainak emléke igazolást nyer és megmarad”
Vincze Máté hangsúlyozta, nekünk túlélőknek, akik már egy szabad világban élhetünk, egy dolgunk van: emlékezni azokra, akik életüket vesztették a Szovjetunióban vagy máshol szovjet mintára létrehozott gyűjtőtáborokban és emlékezni azokra a családokra, akiket megnyomorított a rendszer.
Emlékezünk rájuk, mert emlékezhetünk, mivel 35 éve Magyarország egy szabad állam és így lehetőség van arra, hogy a múlt század traumáit fokozatosan feldolgozzuk – emelte ki.
A propaganda gonosz, cinikus hazugsága kollaboránsnak, háborús bűnösnek bélyegezte azokat, akik 1953 november végén hazatérhettek, és azzal vádolták őket, hogy megérdemelték a sorsukat.
Nagyon sokan úgy haltak meg, hogy emléküket beárnyékolta a propaganda hazugsága és csak évtizedekkel később kaphattak elégtelelt – fűzte hozzá. Vincze Máté szerint cinikus hazugság volt az is, hogy néhány napos munkára hívják be az embereket, amelyekből évek, néha évtizedek lettek, az életkörülmények pedig nem munkatáborra, hanem koncentrációs táborra emlékeztettek. Az évtizedeken át tartó elnyomás, a lelki és testi megtörés ellen pedig a humor, az önbecsülés és kitartás segíthet – idézte Vincze Máté Placid atyát, aki maga is megjárta a szovjet Gulágot.
Az áldozatok csak az 1990-ben megválasztott első szabadon választott kormány idején kaphattak kárpótlást, nyugdíjkiegészítés, vagy kárpótlási jegyek formájában, de az igazi emlékezéspolitika és rehabilitáció 2010 után kezdődött el.
Felidézte, hogy a magyar Országgyűlés 2012-ben november 25-ét a Szovjetunióba elhurcoltak emléknapjává nyilvánította. Ezt követően a kormány 2015-öt a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévévé nyilvánította. Az emlékév lökést adott a már korábban elindult, a korszakot vizsgáló kutatásoknak. Ennek az emlékévnek az eredménye a Magyar Nemzeti Múzeumhoz tartozó Málenkij Robot Emlékhely létrehozása is – fűzte hozzá.
Kitartó diplomácia munkával a Magyar Nemzeti Levéltár 682 ezer fogolykartont hozott haza a volt Szovjetunió területéről. Az emlékezés, a kutatás a mi feladtunk, hogy az áldozatok emlékét őrizzük, és újra és újra elmondjuk a történetüket, hogy ez még egyszer ne történhessen meg – fogalmazott.
A gonosz nem alszik: a szovjet kor időszakát azok az értelmiségiek, akik korábban szimpatizálták a rendszerrel, manapság egyfajta eufemizmussal sztálinizmusként emlegetik és tagadják a kommunizmus bűneit. „Amíg Magyarországon emlékezéspolitika van, addig a Gulág áldozatainak emléke igazolást nyer és megmarad” – hangsúlyozta Vincze Máté.