Belföld

Takács Péter: Elégedettek a betegek az új alapellátási ügyeleti rendszerrel

A főváros sok szempontból eltér az ország többi részétől, ezért az ügyeleti rendszer is másként szerveződik

Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer 2023. februári elindítása óta meghaladta az egymilliót az ebben a formában ellátott esetek száma – mondta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn Budapesten. Takács Péter úgy fogalmazott: a felmérések szerint magas betegelégedettséggel működik a rendszer.

Takács Péter: Elégedettek a betegek az új alapellátási ügyeleti rendszerrel
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára
Fotó: MTI/Purger Tamás

Takács Péter a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház ügyeleti pontján tartott sajtótájékoztatón közölte: a betegek elégedettségi mutatója négy felett van egy ötös fokozatú skálán.

Az államtitkár hozzátette: a budapesti ellátórendszer kialakításánál „megjelenítették” a főpolgármester és a Budapesti önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) kéréseit, hiszen – mint mondta - a főváros sok szempontból eltér az ország többi részétől. Ennek alapján 15 felnőtt és három gyerekügyeleti pontot alakítottak ki, ezeken kívül van még két olyan ellátási pont Budán és Pesten, ahol a napközbeni ellátást biztosítják.

Takács Péter kiemelte, hogy a 1830-as hívószám bevált, és „óriási betegbiztonsági előrelépés”, hogy a telefonáló rögtön szakemberrel tud beszélni a panaszáról, szemben a korábbi széttagolt szisztémához képest, amikor „profitorientált egészségszervező cégek” biztosították ezt az ellátást.

Az adatok szerint az esetek 15-20 százaléka telefonos tanácsadás keretében rendezhető, és Budapesten is – hasonlóan az ország többi részéhez – csökkent az indokolatlan mentővonulások száma, továbbá nem ugrott meg kirívóan a sürgősségi osztályok terhelése sem – ismertette.

Elmondható az is, hogy az alapellátási ügyeleti pontok tehermentesítik a sürgősségi osztályokat, hiszen ezekről az osztályokról a beteg – ha állapota megengedi - átirányítható az ügyeleti pontra.

Takács Péter kitért arra, megállapodtak a főváros vezetésével és a BÖSZ-szel, hogy a negyedéves betegforgalmi adatok alapján közösen értékelik majd a rendszer eddigi működését. Bízik abban, hogy a főpolgármester és a polgármesterek is olyan elégedettek lesznek a rendszerrel, mint a betegek – tette hozzá. Csató Gábor, az alapellátási ügyeletet ellátó Országos Mentőszolgálat főigazgatója elmondta, 13 169 beteget láttak el a fővárosban a rendszer októberi indulása óta

Ez a betegszám nem csak a fővárosban élőket jelenti, hiszen ebben az ügyeleti rendszerben nincs lakcímkártyához kötve az ellátás, azt bárki igénybe veheti – közölte.

A Szent Imre Kórházban működő ügyeleti pontról elmondta, itt egy hétköznap, délután 16 óra és reggel 8 óra között átlagban 8-10 beteg fordul meg, a fővárosi ügyeleti pontokon összességében pedig este 10 és reggel 8 óra között kevesebb, mint 50 beteg jelenik meg hétköznap. Csató Gábor szerint a kapacitás jól tervezett, és biztonságosan áll a beteg rendelkezésére.

A főigazgató ismertette: az esetek 15-20 százaléka telefonos tanácsadással ellátható volt, összességében pedig a betegek 91-92 százaléka enyhe vagy halasztható panaszokkal jelentkezett. Az OMSZ vezetője köszöntet mondott, hogy a fővárosi háziorvosok fele csatlakozott a rendszerhez, amit elmondása szerint folyamatosan monitoroznak, hiszen a cél a betegek minél jobb és biztonságosabb ellátása.

Kapcsolódó írásaink