Belföld

Magyarországnak is komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra

Ahogy nagyon sok hasonló méretű országnak, Magyarországnak is nagyon komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra, a fiatalok számára pedig lendületes és az egész tudományos életet megmozgató komoly programokat kell elindítani – mint amilyen már az UniSpace program is, mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szombaton Budapesten, a Földgömb Fesztiválon.

Magyarországnak is komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra
Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) űrkutatásért felelős miniszteri biztosa
Fotó: Facebook/Ferencz Orsolya

Ferencz Orsolya, aki egyben fideszes országgyűlési képviselő és űrkutató is, egyebek között arról beszélt, hogy Magyarországon 2018-ban a Külgazdasági és Külügyminisztérium újraszervezte a szektort, és 2021-re megalkotta az űrstratégiát, amelyet a kormány el is fogadott. Elmondta, az űrstratégiában megpróbálták meghatározni azokat a területeket, ahol Magyarország eséllyel tud fejlődni ebben a gyorsan fejlődő világban.

Szólt az UniSpace programról, amelyet 21 egyetem összefogásával indítottak el, mivel a világűr kutatásában mindenféle tudományterület érintett, a természettudományoktól a mérnöki tudományokon keresztül egészen az orvosi, élettani, gyógyszerészeti vizsgálatokig, vagy az olyan társadalomtudományi diszciplínákig, mint amilyen a biztonságpolitika, a diplomácia vagy a jog.

Ez a háromszemeszteres képzés ettől az évtől már angol nyelven is elérhető, és már külföldi hallgatók, előadók, érdeklődők is vannak – fűzte hozzá. A 2021-ben indult HUNOR-program elindítását a fiatalok motiválásával, itthon tartásával vagy akár hazahívásával indokolta, valamint azzal, hogy Magyarországnak fontos az emberes repülés, mint az űrkutatás egy területe.

Ferencz Orsolya beszélt arról, hogy a programba történő belépésnél komoly feltételeknek kellett megfelelni: szükséges volt a repülőorvosi engedély, magas fokú nyelvtudás, diploma. Így is 247 jelentkező adta be sikeresen a jelentkezését, közülük tavaly márciusra választottak ki négy olyan jelöltet, akikkel el tudták kezdeni a kiképzést – idézte fel.

Elmondta, idén május 26-án – véletlenül szinte percre pontosan akkor, amikor 1980-ban Farkas Bertalannal elemelkedett a rakéta – választották ki a szakemberek a négy jelöltből azt a kettőt, Kapu Tibort és Cserényi Gyulát, akikkel megkezdődött a kiképzés utolsó szakasza és akik jelenleg Houstonban vannak kiképzésen. A program egyik célja az innováció, a kutatást erősítése – mondta.

A másik, hogy Magyarország jobban látható legyen a nemzetközi világban a nemzetközi partnerek számára. Ez utóbbi már teljesült, hiszen a magyarok kezdték el elsőként az Európai Űrügynökség országai közül az Axiom Space-szel egy közös kutatási, kutató űrhajós program elindítását – közölte.

Kapcsolódó írásaink