Belföld
Orbán Viktor: Most a legsötétebb órában vagyunk + VIDEÓ
A háború két legsötétebb hónapja következik
Ukrajna Magyarország szomszédja. Nem a világ egy távoli pontján fennálló konfliktus kiterjedéséről van szó, hanem a közvetlen szomszédunkban zajló háborúról. Ezek gyorsan tudják éreztetni hatásait nálunk, Kárpátalján emellett magyarok élnek, így a veszély minket is érint – emlékeztetett a kormányfő.
Orbán Viktor jelezte: január 20-án láthatjuk majd, amikor Donald Trump hivatalba lép, addig azonban van két hónap. A béke kézzelfogható közelségbe került, de a távozó amerikai demokraták súlyos örökséget akarnak az új elnökre hagyni – tette hozzá.
A miniszterelnök szerint Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi. A Védelmi Tanáccsal már áttekintették a háború katonai összefüggéseit, de azt is megvizsgálták, hogy ha az amerikaiak nélkül az Európai Unió képes-e a háború folytatására. A helyzet egyértelmű Orbán Viktor szerint:
Ha az amerikaiak kiszállnak, Európa nincs abban a helyzetben katonai értelemben, hogy támogassa Ukrajnát
– magyarázta a kormányfő.
A Washingtonban meghozott Ukrajna felfegyverzésével kapcsolatos tabudöntő lépéseknek komoly következményük lesz az orosz–ukrán háborúra és bizonyos európai országok politikájára nézve is – jegyezte meg Orbán Viktor.
Magyarország szerencsére szuverén külpolitikát folytat, de nincs mindenki ebben a helyzetben. Bizonyos európai országok ugyanis kötelességüknek érzik, hogy kövessék az amerikai külpolitikát.
A miniszterelnök szerint Nyugat-Európában rengeteg a fecsegés, az üresjárat. A beszédnek sokszor nincs közvetlen következménye, így könnyedén „engednek el tirádákat” a politikusok. Az oroszoknál más a helyzet: náluk az adott szó számít. Ezért szólaltak fel Ukrajna NATO-tagsága, illetve felfegyverzése ellen is. Vlagyimir Putyin felvetette, hogy erről legyen nemzetközi diskurzus, rendezzék a kérdést. Nyugatról erre csak durva válaszokat kapott, ez pedig közvetlen előzménye volt a háborúnak. Orbán Viktor szerint az oroszok most sem trükköznek: lesznek következményei az ukránok támadásainak.
Külön kiemelte Putyin tegnap esti beszédét, melyben az orosz elnök arról beszélt, hogy legitim célpont az az ország, mely Ukrajna felfegyverzésében részt vesz.
Nem egy trükk az orosz atomarzenál bevetési rendszerének a módosítása
– közölte Orbán.
A kormányfő elmondta, ő annak a híve, hogy a világban lévő konfliktusok számát csökkentsék, szűkítsék.
Még ma meghívom Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, és rögzítem, hogy nem vesszük őt őrizetbe, ha elfogadja a meghívást – mondta Orbán Viktor.
Kiemelte, a Patrióták frakciójával Európai Parlament harmadik legnagyobb frakciója jött létre, amely időnként nyers, de világos álláspontokat képvisel. Ilyen például a migrációval szembeni védekezés kérdése.
Akit nem akarunk, azt nem kell beengedni, aki pedig az akaratunk ellenére jött, azt pedig vigyük haza – magyarázta a kormányfő, majd hozzátette: az ilyen állásfoglalásokkal vissza lehet térni a nyílt problémafelvetések korszakához az európai politikában. A ciklus végére az a cél, hogy a Patrióta frakció legyen a legbefolyásosabb és legnagyobb az Európai Parlamentben. Erre pedig jó kilátások vannak.
A gazdasági semlegesség és az eurázsiai együttműködés realitása kapcsán Orbán Viktor hangsúlyozta: Eurázsia nemcsak Oroszországot, de a Kaukázust, Kínát, Indiát, Koreát jelenti, sőt még Japánt is bele kell érteni.
Elmondása szerint a mostani magyar közgondolkodásnak nehezen mehet ez a tájolásváltás. Úgy látja, Európának van egy szerves földrajzi kapcsolata Ázsiával, amivel új Selyemutat kell kiépíteni. Európa és Magyarország újratájolását nemcsak a gazdaság-, kereskedelmi és befektetéspolitikában kell elvégezni, hanem a gondolkozásmódunk terén is.
Orbán Viktor arról is beszélt, ahhoz hogy Magyarország a saját útját járja, ahhoz ki kell maradnunk a háborúból. A békét akarjuk megnyerni, és ehhez egy új gazdaságpolitikára van szükség – tette hozzá.
„Új akcióterv is van, ez hivatott növelni a bérek vásárlóerejét. Ehhez bérmegállapodások kellenek, ez most meg is született a következő három évre. Ez azt jelenti, hogy a magyarok biztosak lehetnek abban, hogy a minimálbér a következő három évben az infláció mértéke felett lesz. A magyar emberek pénzének vásárlóereje nem fog csökkenni” – ígérte a miniszterelnök.
A nemzeti konzultáció kapcsán Orbán arról beszélt, hogy olyat még nem látott, hogy az embereket az ellenzék nyíltan sértegesse és lenézze. „Aki a nemzeti konzultációt ellenzi, az valójában nem kíváncsi az emberek véleményére, ebben pedig lenézés van” – fogalmazott.
Úgy értékelt: ebben a hozzáállásban van egy lenézés. A kormányfő a politikában megjelent új jelenségként beszélt a „lenézésből fakadó negatív fenyegető tónusról”, mely szerint „büdösek az emberek, az egyes munkatársak, azok agyhalottak, az újságírókat bele kell lökni a Dunába”. Korábban, ha valakinek véletlenül valami rossz dolog kicsúszott a száján, rögtön elnézést kért, visszavonult – jegyezte meg Orbán Viktor, aki példátlannak nevezte, hogy ez a durvaság valaki politikai viselkedésének a lényege legyen, és „csak úgy áradjon”. Hozzátette: a verbális durvaság előbb-utóbb elvezet az agresszióhoz is, és ettől jó lenne magunkat megkímélni, mert „nincs szükségünk közéleti háborúra”, „egy közösség vagyunk, tisztességesen kell bánnunk egymással”.