Belföld

Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei ár a tavalyit az albérletpiacon

Nagyon meglódultak a fővárosi albérletárak, lassít a vidék. Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte közleményében az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódó folyamatokat.

Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei ár a tavalyit az albérletpiacon
Egy év alatt a legtöbb kerületben 5-20 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak
Fotó: MH-archív/Hegedüs Róbert

Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei árszint a tavalyit, de az egyszobás lakások esetében majdnem húszszázalékos emelkedésről számolt be Kosztolánczy György vezérigazgató.

Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak. A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja 260 ezer forint volt az év első tíz hónapjában, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot. Ezzel szemben a legnagyobb vidéki városokban átlagosan 170 ezer forintért béreltek lakást, ami viszont csak 1,8 százalékkal magasabb a tavalyi átlagnál – igaz, ott éppen tavaly volt hasonló mértékű áremelkedés.

Az Otthon Centrum hálózatának közreműködésével bérbe adott lakások árrekordere Budapest két kerülete, ahol a 300 ezer forintot is meghaladja az átlagos bérleti díj: a csúcstartó a II. kerület, 350 ezer forinttal, míg az V. kerületben 325 ezer forint a bérlemények átlagos havi díja. A legtöbb budai és belvárosi kerületben ennél mérsékeltebb árak jellemzők, ugyanakkor nem árt alaposan tájékozódni a döntés előtt, mivel jelentős különbségek alakultak ki a kerületek között – hívta fel a figyelmet Kosztolánczy György.

A vezérigazgató azt is elmondta, hogy a népszerű XIII. kerületben 276 ezer, a III. kerületben 279 ezer forintos bérleti díj ugyancsak átlag feletti árszint, ellenben az egyetemek közelében elhelyezkedő XI. kerületben 260 ezer, a vele szemben található IX. kerületben 240 ezer forint volt a havi bérleti díj az év első tíz hónapjában. Ennél is olcsóbb a VII. és VIII. kerület 220, illetve 210 ezer forintos átlaggal. A szakember leszögezte, egy év alatt a legtöbb kerületben emelkedtek a bérleti díjak (jellemzően 5-20 százalék között), például a kedvelt a IX. kerületben 5, a XI. kerületben 10, míg a XIII. kerületben már 14,5 százalékkal.

„A lakásbérlésnél fontos mérlegelési pont, hogy egyedül vagy többen éri meg jobban az érintett ingatlant kivenni. Kifizetődő alaposan megfontolni a kérdést, mivel a többszobás bérlemény ugyan mindig drágább, de a bérleti díjat felezve, harmadolva sokat lehet spórolni ezzel a megoldással” – fogalmazott a cég vezérigazgatója. A fővárosban az egyszobás lakásokért átlagosan 178 ezer forintot kérnek, míg a kétszobásokért 241 ezer, a háromszobásokért pedig 326 ezer forintot. „Tehát jobban megéri a közös bérlés, hiszen a kétszobás lakások esetében 120 ezer forint jut egy főre, míg a háromszobás lakás esetében 110 ezer forint, ami azt jelenti, hogy a közös bérleménnyel 50-60 ezer forintot lehet spórolni havonta” – ismertetett egy gyakori megoldást Kosztolánczy György.

Kapcsolódó írásaink

Támogatások a lakáspiac élénküléséhez

ĀÖsszességében erős lakáspiacról számolhatunk be, a lakásárak mind a tavalyi év végén, mind pedig 2022 elején újabb rekordokat döntöttek – mondta Winkler Sándor a jegybank osztályvezetője