Belföld
A család- és otthonteremtésről kérdezik az állampolgárokat
Koncz Zsófia szerint folyamatosan vizsgálják azt, hogy a már hatályos intézkedéseket miként tudják egyszerűsíteni
Koncz Zsófia közölte, folyamatosan vizsgálják azt, hogy a már hatályos intézkedéseket miként tudják egyszerűsíteni. Kiemelte, fontosak az állampolgári visszajelzések és a családszervezetekkel is folyamatosan egyeztetnek.
Az államtitkár elmondta, többek között azt szeretnék elérni, hogy a csok esetében azok, akik új ingatlan vásárlására igényelték a támogatást, azok használt ingatlant is vehessenek belőle.
Úgy fogalmazott, látjuk, hogy van, amikor egyszerűen kicsi a lakás, megszületnek a gyermekek, vagy más élethelyzetbe kerülnek, „és egy használt ingatlan az jobb lehetőség a családnak, tehát itt szeretnénk segíteni”.
A csok pluszról elmondta, azt is szeretnék elérni, hogy azoknak, akik igénybe vették azt, de másik lakásba költöznek, ne legyen kötelező a végtörlesztés. Koncz Zsófia hozzátette, adminisztratív területen is segítenék a családokat, ilyen a bejelentési kötelezettség vagy a jelzáloghitel-csökkentési támogatás határidejének emelése.
A csok plusz kapcsán kiemelte, azt azokra a családosokra is ki akarják terjeszteni, akik 2024-re vártak gyermeket, de a gyermek koraszülöttség miatt már 2023-ban megszületett. A kormányrendelet társadalmi egyeztetése november 20-ig tart; az államtitkár úgy fogalmazott, bízik abban, hogy sokan elmondják a véleményüket.
Koncz Zsófia rámutatott, sok európai országban példaként tekintenek a magyar családpolitikai intézkedésekre. Ezek közül az otthonteremtési támogatások mellett kiemelte a családi adókedvezményt is, aminek emeléséről a jelenleg zajló nemzeti konzultációban is szó van.
Az államtitkár leszögezte, a 2025-ös költségvetésben 3750 milliárd forintot terveznek a családok támogatására, ez 447 milliárddal több, mint a tavalyi és négyszer akkora forrás, mint a 2010-es évben volt.