Belföld

A magyar kormány elkötelezett a családok anyagi biztonsága mellett

Hankó Balázs: A felbolydult világban az alapértékek kérdőjeleződnek meg

A jövő kulcsa a sikeres fiatalság, a magyar kormány pedig elkötelezett a családok anyagi biztonsága mellett – hangsúlyozta a kultúráért és innovációért felelős miniszter a Generációk Együttműködése a Versenyképes Jövőért Konferencián a Szépművészeti Múzeumban csütörtökön.

A magyar kormány elkötelezett a családok anyagi biztonsága mellett
Hankó Balázs megnyitó beszédében elmondta, a biztos jövőhöz három pillér szükséges: az első a család, a második az identitás, a harmadik pedig a versenyképesség
Fotó: MTI/Illyés Tibor

Hankó Balázs megnyitó beszédében elmondta, a biztos jövőhöz három pillér szükséges: az első a család, a második az identitás, azaz a nemzethez tartozásra való büszkeség, a harmadik pedig a versenyképesség, ami egyaránt kötődik oktatáshoz, innovációhoz és tudományhoz is.

„Látnunk kell, mi történik Európában demográfiai szempontból. Ötven évvel ezelőtt a világ népességének ötöde, most csak a tizede európai” – rögzítette, hozzátéve, hogy a demográfiai tél megakadályozásához szilárd és elkötelezett kiállás szükséges a hagyományos család értéke mellett.

„Tudjuk jól, támadások érik a családot, a felbolydult világban az alapértékek kérdőjeleződnek meg” – fogalmazott, emlékeztetve, hogy „a magyar kormány a nemzet ezen szegletköveit az Alaptörvényben rögzítette”.

Hogy mit tett a magyar kormány a családok érdekében, arról azt mondta, hogy 2010 óta harminc családpolitikai intézkedéssel védik és erősítik a családokat. Kiemelte a négygyermekes anyák, a harminc év alatti édesanyák és a 25 év alatti fiatalok adómentességét, valamint az első házasok adókedvezményét, mint olyan kezdeményezéseket, amivel az életkezdést, a családokat és a családok anyagi biztonságát segítik.

Rámutatott, hogy CSOK támogatással eddig 250 ezer új családi otthon épült, az otthonfelújítási támogatásnak köszönhetően 370 ezer otthon újult meg, a babaváró támogatást pedig 250 ezren igényelték az elmúlt évek során.

„Jövőre is a GDP négy százalékát, 3750 milliárd forintot fordítunk a családok és a gyermekek anyagi védelmére” – jelentette ki. „A jövő kulcsa a sikeres fiatalság, velük erősödhet meg a nemzet, de odafigyelünk a nagyszülőkre is, akik gyermekgondozási támogatást vehetnek igénybe” – tette hozzá.

A családi adókedvezmény keretében eddig 3600 milliárd forint maradt a családoknál, a többi adókedvezménnyel együtt ez a szám 4400 milliárd forint, amivel a fiatalokat és a családokat támogatják – sorolta. „Ezt fogjuk megduplázni jövőre: a családi adókedvezménnyel egy háromgyerekes családnál 99 ezer forint helyett 198 ezer forint marad” – ismertette.

„Családbarát ország, családbarát nemzet: így lesz erős Európa, így épül újra a normalitás alapjain a világ” – zárta megnyitó beszédét.

Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy a kormány 2010 óta kiemelt figyelmet fordít a magyar családokra. „Számunkra ez kulcskérdés, hiszen úgy gondoljuk, hogy erős családokra lehet erős nemzetet alapozni, ez nagyon fontos közös ügyünk” – tette hozzá. Ugyancsak kulcskérdésnek nevezte a versenyképességet és a generációk együttműködését az európai demográfiai kihívás árnyékában.

„Nagyon büszkék vagyunk a magyar családtámogatási rendszerre, hiszen rendkívül széleskörűen, sok élethelyzetre igyekszünk választ adni, segítséget nyújtani a magyar családoknak” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy magyar családpolitika, a magyar családokat segítő támogatások számos országban jelentenek követendő példát.

Kiemelte ezek közül a családi adókedvezményeket, a lakhatás támogatását, valamint a szülési szabadságot és a csecsemőgondozási díjat. Mint elmondta, a kormány hisz a generációk közötti együttműködésben, amit azért tart nagyon fontosnak, mert szerinte a nagyszülők is sokat tudnak segíteni a gyereknevelésben. Amit olyan intézkedésekkel igyekeznek támogatni, mint a Nők 40 program, a nagyszülők gyermekgondozási díja, valamint a világon egyedülálló Gondosóra program. Utóbbit jó példának nevezte a generációk közötti együttműködésre, hiszen így az unoka és a szülő is tud vigyázni a nagyszülőre egy alkalmazás használatával. Az ingyenes programot eddig hétszázezren vették igénybe, 33 ezer esetben pedig életet is mentett – mutatott rá az államtitkár.

Kapcsolódó írásaink