Belföld

Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját

Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját vasárnap, a hanukiává alakítható gyertyatartót a kórház főbejárata fölött helyezték el.

Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját
A Mazsihisz Szeretetkórház menórája az átadás napján, 2024. november 10-én
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az ünnepségen Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke arról beszélt: a menóra nemcsak díszítőelem, hanem szimbólum, jelkép is, amely tükrözi a zsidó közösség hagyományait és történelmét.

A menóra több ezer éve hordozza a fény üzenetét, ragyog a hit, a remény és a kitartás jelképeként. A kórház homlokzatán egyszerre jeleníti meg a betegek gyógyulásba vetett hitét és reményét, valamint az intézmény orvosainak, személyzetének kitartását – hangsúlyozta a Mazsihisz elnöke.

Grósz Andor kiemelte: a menórával a kórházat fenntartó Mazsihisz azt is üzeni, hogy szorosan kötődik a zsidó tradíciókhoz.

Jelzi, hogy „büszkén vállaljuk zsidóságunkat”, „nyíltan megvalljuk identitásunkat”, hiszen mindenki számára láthatóvá teszi, hogy ez egy zsidó kórház, és mint ilyen, az egyetlen Kelet-Közép-Európában – fogalmazott.

Grósz Andor szólt arról is: Mazsihisz-elnökként és praktizáló orvosként is elsődleges célja a szeretetkórház rekonstrukciója, amelynek befejezéséhez – sikeres tárgyalások eredményeként – a kormány 2 milliárd 800 millió forintot biztosít az idei év költségvetéséből.

Mint mondta, ez is megerősíti abban, hogy a Mazsihisz vezetői jól döntöttek, amikor felekezetként határozták meg magukat. Így a Mazsihisz felette áll a napi politikai történéseknek, és a zsidóság érdekeit szem előtt tartva partnerként viszonyul Magyarország mindenkori kormányához.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy a zsidó közösséget és a kisebbségeket érintő gyűlöletbeszédre nagyon érzékenyek, és igyekeznek azonnal fellépni ellene.

Shemesh Assaf, a Mazsihisz Szeretetkórház főigazgatója úgy értékelt: a menóra újabb lépés a kórház teljes megújulása felé, hiszen fontos eszköze a betegek lelki rehabilitációjának. A menóra nemcsak fényt ad, hanem meghitt melegséget is hoz, fénye szimbolizálja a gyógyító és támogató erőt, amelyet a kórház nyújt a betegeknek és hozzátartozóiknak.

Rózsa András (Momentum), Zugló polgármestere azt mondta: Zugló lakói büszkék lehetnek arra, hogy olyan kerületben élnek, ahol a kultúrák és a vallások sokfélesége gazdagítja a közösséget, és ahol tisztelik egymás erőfeszítéseit és értékeit.

A két méter széles, három méter magas menórát Kelemen Zénó szobrászművész tervezte.

Kapcsolódó írásaink