Belföld

Munkában az Országgyűlés

Az Országgyűlés megemlékezéssel kezdte munkáját

A szociális dolgozókról, a gyermekvédelemről és a természetvédelemről is szó volt hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.

Munkában az Országgyűlés
Országgyűlés
Fotó: MH/Török Péter

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke megemlékezett a közelmúltban elhunyt Szabó János (MDF) és Papp Lehel György (MDF) volt országgyűlési képviselőről.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) arról beszélt, hogy irreálisan drága a magyar bankrendszer, tűrhetetlennek, vérlázítónak nevezve, hogy a bankok jövőre újabb költségemeléseket terveznek.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy reagált: a kormánynak semmilyen szégyenkeznivalója nincsen a bankrendszerrel kapcsolatban, mert minden esetben a magyar embereket és a költségvetést védi a bankokkal szemben.

Szerinte 2010 előtt a bankok szabadjára voltak engedve, azt csináltak Magyarországon, amit akartak, ami különösen a devizahitelezés miatt volt káros. A kormány 2010 után megszüntette a devizahitelezést, segített a bajba került családokon, valamint megadóztatta bankokat, a hitelkamatok megállításával pedig ismét a lakosságnak kedvezett – tette hozzá. Az ingyenes készpénzfelvételi limit emelése szerinte olyan javaslat, amit érdemes megvizsgálni és parlament elé hozni.

Simicskó István (KDNP) a napjainkban a világban jelentkező veszélyekről és kihívásokról szólt, majd rámutatott: az Európai Unió vezető politikusainak erre adott válaszai döntően elhibázottak. Önsanyargató, önsorsrontó szankciós politikát folytatnak, a világ pedig megváltozott, egyre inkább blokkosodik – összegzett, és új megoldásokat sürgetett. Magyarországnak nem érdeke egy újabb vasfüggöny leeresztése – tette hozzá.

Súlyos hibának nevezte, ha Oroszországot, amelyik a legnagyobb szárazföldi földterülettel rendelkezik, kizárnák a világkereskedelemből. Örömét fejezte ki, hogy a Nyugat mellett a kormány nem csak Kelet felé nyit, hanem Északra és Dél felé is.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter válaszában kifejtette: új világgazdasági realitás jött létre. Ennek okai között jelölte meg azokat a háborúkat, amelyeken a világ nem tud úrrá lenni, valamint a szankciós intézkedések.

Németh Szilárd (Fidesz) azt mondta, 1956. november 4-én a szovjet csapatok katonai inváziója eldöntötte a forradalom sorsát, de Wittner Mária és 1956 valamennyi hősének bátorsága nemzeti öntudatunk része lett. Ők arra tanítanak bennünket, hogy minden erőnkkel ki kell állni Magyarországért, a szabadságunkért, a nemzeti szuverenitásunkért.

Szijjártó Péter válaszában rámutatott, hogy az 1956-os hősök példája világossá kell, hogy tegye Magyarország mindenkori kormányának, hogy a legfontosabb feladat az ország szuverenitásának megvédése.

Letette a képviselői esküt Hegedűs Barbara (Fidesz), akit az Európai Parlamentben Győrffy Balázst váltó Dömötör Csaba lemondása miatt megüresedett helyre jelölt a Fidesz.

A veszélyhelyzet meghosszabbítása

A szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló törvény módosításáról Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, a különleges jogrend eszköz a kormány kezében arra, hogy a magyar emberek biztonságának, megélhetésének és munkahelyének védelmét késedelem nélkül biztosítsa.

Elmondta, a törvényjavaslat vitájában nem hangzott el olyan érv, amely érdemben kétségbe vonta volna a különleges jogrend fenntartásának szükségességét.

Kapcsolódó írásaink