Belföld
Kiss László politikai fogolynak nevezte magát
Az ülés kezdetén nemcsak a Himnusz hangjai csendültek fel, hanem a kerület főteréről stílusosan A börtön ablakában című dal akkordjai is beszűrődtek a tanácsterembe.
Kiss László polgármester saját közlése szerint ügyvédje jelenlétében a büntetés-végrehajtási intézetben, ahol december 16-ig bizonyosan letartóztatásban marad, letette a polgármesteri esküjét. A képviselő-testülethez levelet juttatott el, amelyben politikai fogolyként aposztrofálta saját helyzetét, s koncepciós ügyről beszélt. „A Magyar Köztársaság szabad polgáraként esküszöm, hogy minden tettemmel a jelenlegi, diktatórikus politikai hatalom lebontásán dolgozom, hogy Hazánk mihamarabb újra szabad választásokon választhasson legitim kormányt” – fogalmazott levelében a polgármester, akit augusztusban őrizetbe vettek, majd pedig letartóztatták. Kisst bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával gyanúsították meg.
A júniusban letartóztatott korábbi MSZP-s alpolgármester, Czeglédy Gergő, akit szintén minősített hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével gyanúsítanak, szintén nem vehetett részt az alakuló ülésen, mivel október 20-ig bizonyosan letartóztatásban marad.
A hétfői ülésen az eskütétel után módosították a szervezeti és működési szabályzatot, s ennek alapján két tanácsnokot is megválasztottak. Az egyikük a párbeszédes Béres András lesz, aki az átláthatóságért lesz felelős, amely óriási vihart kavart a hétfői testületi ülésen. Béres András ugyanis Kiss László őrizetbe vételét követően alpolgármesterként megakadályozta a Fidesz-frakció indítványát, hogy a kirobbant korrupciós ügyben a testület vizsgálóbizottságot állítson fel a történtek kivizsgálására. A Fidesz-frakció azt kifogásolta, hogy a kerületben megállt a munka, fontos döntések maradtak el az utóbbi időben, szerintük a kialakult helyzetben új választásra lenne szükség a kerületben.
Béres András személye azért is érdekes, mert róla 2014-ben a Magyar Hírlap több cikket is írt, akkoriban ő volt a baloldal polgármesterjelöltje, s gyanúsítottja lett egy büntetőeljárásnak. „Ezt maga is elismerte, de arra hivatkozott, hogy őt nem ítélték börtönbüntetésre” – mondta lapunknak Puskás Péter, a Fidesz frakcióvezetője, aki hozzátette, frakciójuk az alpolgármesterek megválasztásakor kivonult az ülésről. A Momentum pedig jelezte, nem vesz részt az ellenzéki pártok összefogásában Óbudán.