Belföld

Magyarország nem csatlakozik a Nyugat kereskedelmi hidegháborújához

Geszten, a Tisza-kastély parkjában tartották október 3-án a kormányinfót, ahol kedd este óta ülésezik a kabinet. Az egykor két miniszterelnöknek is otthon adó településen Gulyás Gergely elmondta: az európai és a magyar gazdaság helyzetének felmérése az egyik legfontosabb feladat, mert a Covid és a nyomában érkező háború mindent megváltoztatott, Brüsszel és Nyugat-Európa pedig kereskedelmi hidegháborút hirdetett. A magyar válasz erre az, hogy maradjunk ki ebből, maradjunk nyitott gazdaság.

Magyarország nem csatlakozik a Nyugat kereskedelmi hidegháborújához
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő a Kormányinfó sajtótájékoztatón a kormány kihelyezett ülésén Geszten 2024. október 3-án
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A munkáshitel, a tőkejuttatás a kkv-szektornak és a családi adókedvezmény megduplázása is a növekedés beindítását, illetve fokozását szolgálja. A kormány 3-6 százalék közötti növekedést szeretne. A gazdaságfejlesztés homlokterében a kis- és középvállalkozások lesznek.

Gulyás Gergely beszélt a lakhatási költségek, különösen a bérleti díjak emelkedéséről, amelyek az elmúlt éveket jellemezték. Ez a fiatalokat különösen nehéz helyzetbe hozta, a kormány célkitűzése, hogy erre megoldást találjon.

Cél az átlagbér gyors emelése, a kkv-knál pedig egy nagyságrendi növekedési lehetőséget szeretne biztosítani a kormány.

Valamennyi gazdaságfejlesztési javaslat a költségvetési törvény része lesz, amit november elejéig benyújtanak. A részletes szabályokat erre tekintettel már október végéig kidolgozzák.

Minden tárca beszámolt az eddigi eredményeiről, ezekre is tekintettel a kormány újabb feladatokat szabott a minisztériumoknak.

Vitályos Eszter elmondta: a kormány elindította a digitális állampolgárság programot, amely keretében az emberek mobiltelefonnal is igazolhatják magukat. Már 175 ezer letöltése van az alkalmazásnak, év végére pedig szeretnék elérni a 400 ezret.

Az elmúlt néhány hétben több mint 20 milliárd forintból valósultak meg beruházások az országban. Ezek között vannak közlekedésfejlesztések, intézményfejlesztések. Tizenöt településfejlesztési és három egészségügyi program is befejeződött.

A köztévé kérdésre válaszul Gulyás Gergely közölte: álszentnek tartja Magyar Pétert, akit még Hadházy Ákos is hírbe hozott bizonyos túlárazott szerződések megkötésével. Egy másik kérdésre pedig azt mondta: Magyar Péter és a Tisza Párt megjelenésével olyan arrogancia jelent meg a magyar politikában, amilyenre még nem volt példa.

A miniszterelnökséget vezető miniszter ismét gratulált az FPÖ-nek a vasárnapi osztrák választáson elért győzelméhez. Mint mondta, reméli, hogy sikerül kormányt alakítania a Szabadságpártnak, de természetesen az összetételétől függetlenül jó viszonyra törekednek az Ausztriát vezető mindenkori kabinettel.

Egy újabb Magyar Péterre vonatkozó kérdésre azt mondta: a Néppártnak és a többi baloldali EP-frakciónak most el kell döntenie, hogyan állnak a lopáshoz, merthogy a Tisza Párt elnöke ellen lopás miatt folyik eljárás, a mentelmi jogáról pedig az Európai Parlamentnek kell döntenie, ő ugyanis nem mondott le róla.

Gulyás Gergely később leszögezte, teljesen reálisnak tartják, hogy belátható időn belül ezer euró legyen a minimálbér. Erről korábban a nemzetgazdasági miniszter beszélt, és 2028-at jelölte meg.

A kormányt nem lepte meg, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a szuverenitásvédelmi törvény miatt, habár abszurdnak tartja a jogalapot, az adatvédelmi aggályokat. Egyúttal hozzátette: ez viszont azt mutatja, hogy a pártok külföldi finanszírozására vonatkozó passzusokba még Brüsszel sem tudott belekötni.

Arra válaszul, hogy Karácsony Gergely nem jelölt főpolgármester-helyettest, és így indulhat el a munka a fővárosban, a tárcavezető elmondta: a jogszabályok megszabják a határidőket, amin belül rendezni kell a viszonyokat a városházán. Ha ez nem sikerül, akkor a kormányhivatalnak kell majd lépnie.

Gulyás Gergely kitért arra is, hogy 1990 után egyetértés volt abban, hogy a szabad kereskedelem a világ országai között jó és hasznos, most azonban egyre többen ideológiai alapon új falakat építenek. Ebből Magyarországnak ki kell maradnia, mert káros a magyar nemzetgazdaságra.

A Brüsszellel szemben megerősödött kritika hatására a kormány lát esélyt arra, hogy a magyar soros elnökség alatt elfogadjanak egy versenyképességi paktumot.

A 400 forintos euróárfolyam kapcsán a tárcavezető jelezte, ez a kérdés az MNB-re tartozik, de nyilvánvaló, hogy külpolitikai, külgazdasági okra vezethető vissza.

Kapcsolódó írásaink